16.06.2016, o godz. 17.30 w Galerii biblioteki miał miejsce wernisaż wystawy NA SKRAJU MIASTA, na którym podsumowany został projekt realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini, Fotoklub Trzebińska Kinematografia oraz Społeczność "Mały Mostek". Materiał fotograficzny z tego projektu pokazany został na wystawie w naszej bibliotece.

Na wernisażu o projekcie, pięknie opowiadała Anna Grzelakowska ze SOSW w Chrzanowie: Pragniemy, aby pokazany przez nas "skraj miasta" stał się zaproszeniem, by odnaleźć siebie w obcowaniu z przyrodą.... Nie mogło obyć się rownież bez kolejnej "opowieści" Karola Mroziewskiego - fotografa i instruktora w PMDKw Trzebini, a nade wszystko człowieka kreatywnego, który obiektywem fotograficznym uchwyca piękne i urokliwe miejsca, i który z sercem potrafi mówić  i o fotografii, i o ludziach.

Wystawa NA SKRAJU MIASTA to seria zdjęć krajobrazowych i przyrodniczych, które powstały podczas rocznego projektu realizowanego w ramach Koła Przyrodniczo-Turystycznego działajacego przy SOSW w Chrzanowie, we współpracy z P. Karolem Mroziewskim z Fotoklubu Trzebińska Kinematografia(https://www.facebook.com/Fotoklub-Trzebi%C5%84ska-Kinematografia-677344175630417/). To kolejny realizowany wspólnie projekt. Tym razem  fotografowano podczas rajdów pieszych i wypraw wspólnie ze społecznością "Mały Mostek" (https://www.facebook.com/malymostek/). W ramach projektu zorganizowano również warsztaty survivalowe, które poprowadził Adam Fiba oraz spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Chrzanów P. Anną Rejdych.

Pokłosiem tych wędrówek i spotkań jest seria kikludziesięciu zdjęć i kilkunastu prac plastycznych, które zostały okraszone słowem pisnym  zaczerpniętym z literatury, która, jako spójna całość została przedstawiona w chrzanowskiej bibliotece na ekspozycji wystawowej.

Zaproszenie na wernisaż stało się przyczynkiem do   nowego spojrzenia" na otaczającą nas przyrodę, która jest tak blisko nas, gdzieś na "skraju miasta", którą codziennie mijamy i nie zawsze zwracamy na nią uwagę, nie mówiąc już o pewnego rodzaju kontemlacji i poddaniu się jej urokowi.

Spotkania wernisażowe, którym w pewnym sensie "patronuje" (jako inicjator, wykonawca i dobry duch zarazem) P. Karol Mroziewski za każdym razem są WYDARZENIEM.  Tutaj zawsze obraz współgra ze słowem, a słowo współgra z obrazem.

Niewątpliwie uroku dodaje również umiejętnie dobrana muzyka - jako  oprawa wernisażu. Tym razem zaśpiewał i zagrał  dla nas Grzegorz Kłeczek oraz podopieczni z Pracowni Muzycznej Rafała Kossakowskiego przy PMDK w Trzebini. Nie zabrakło również przyjaciół, którzy wspierali realizację projektu aż do samego wernisażu wystawy.

W drugiej części wernisażu pokazana  została pezentacja multimedialna przygotowana przez osoby ze Społeczności  "Mały Mostek".

W katalogu do wystawy  znajdą Państwo opis projektu, przepiękne  zdjęcia i cytaty z literatury, których SŁOWA znakomicie CZYTAJĄ fotografie.