A- A A+

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" promowanej przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Od siedmiu lat nasza biblioteka bierze aktywny udział w tym wydarzeniu organizując spotkania w ramach Chrzanowskiego Maratonu Czytania Dzieciom. Tegoroczny Maraton odbył się w Bibliotece Głównej oraz filiach bibliotecznych.

5 czerwca 2017 - Biblioteka Główna

Inauguracja tegorocznego Maratonu odbyła się 3 czerwca podczas Nocy Bibliotek. W myśl hasła "Czytanie porusza" dzieci, inspirując się książką Iwony Chmielewskiej "Kłopot", wykorzystały wypalony ślad po żelazku do stworzenia pomysłowych prac. Prawdziwy maraton czytania rozpoczęliśmy w poniedziałek 5 czerwca w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. W godzinach przedpołudniowych na placu przez biblioteką dzieci z Przedszkoli Samorządowych numer 4, 7, 8 i 10 spotkały się z zaproszonymi gośćmi. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy w pociąg oraz głośnego czytania wiersza  Juliana Tuwima pt. "Lokomotywa". Następnie każdy z gości losował z zaczarowanego cylindra jedną z książek napisanych prze Dorotę Gellner. Zabawne teksty autorki w świetnej interpretacji gości co chwilę doprowadzały najmłodszych do wybuchów śmiechu.
Imprezę zakończyła inscenizacja "Calineczki" zaprezentowana przez grupę teatralną ZYG-ZAG ze Szkoły Podstawowej nr  1 w Chrzanowie. Młodych aktorów wspaniale przygotowały nauczycielki Anna Zięba, Katarzyna Miranowicz i Bożena Motyl. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę promującą głośne czytanie dzieciom.


W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas:

Bożena Bierca - Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie
Grażyna Kaim -  Redaktor naczelna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom"
Lucyna Kozub-Jentys - Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie
Jolanta Piecuch - Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Tadeusz Arkit - Prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Chrzanowie
Kamil Bogusz - Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Chrzanowie
Tadeusz Kołacz - Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Ksiądz Roman Sławeński - Proboszcz Parafii  Rzymskokatolickiej p.w. Św. Mikołaja w Chrzanowie
Jerzy Woźniakiewicz  - Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Krzysztof Zubik - Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie

 

 

6 czerwca 2017 - Filia w Balinie

Drugi dzień Maratonu odbywał się w Balinie. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy II b i II c ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Balinie. Ich gościem był Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie Pan Marek Łyszczarz, który od wielu lat wspólnie z biblioteką promuje głośne czytanie dzieciom oraz Pani Irena Dusza - emerytowana nauczycielka geografii. Goście czytali wybrane przez dzieci teksty Doroty Gellner ze zbiorów "Roztrzepana sprzątaczka", "Krawcowe" oraz "Duszki, stworki i potworki". 

 

7 czerwca 2017 - Filia w Płazie

Trzeci dzień Maratonu odbywał się w Płazie. Przedszkolakom z Przedszkola Samorządowego w Płazie oraz uczniom z Zespołu Szkół w Płazie czytali: aspirant sztabowy Powiatowej Komendy Policji w Chrzanowie - Pan Robert Matyasik, kapitan Powiatowej Straży Pożarnej w Chrzanowie - Pan Maciej Kurnik oraz radny Miasta Chrzanowa i sołtys Płazy - Pan Stanisław Czarny. Wśród czytanych tekstów znalazły się utwory lubianych przez dzieci autorek: Doroty Gellner i Renaty Piątkowskiej.
Czytający Goście udowodnili, że czytanie to przyjemność i frajda, której można doświadczać bez względu na wiek i pełnione funkcje. Mundury - policyjny i strażacki - wzbudzają bowiem zainteresowanie nie mniejsze niż najbardziej fascynująca lektura. Spotkaniu z najmłodszymi czytelnikami towarzyszyła miła atmosfera, a na temat zainteresowań i pasji gości rozgorzała burzliwa dyskusja.

 

8 czerwca 2017 - Filia os. Młodości

Kolejny dzień Chrzanowskiego Maratonu Czytania Dzieciom i kolejne spotkanie... W Filii Osiedle Młodości  przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 9 im. Jana Brzechwy  w Chrzanowie spotkały się  z Przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Chrzanowie - Panem Dominikiem Godyniem oraz z muzykiem towarzyszącym od wielu lat akcjom promującym czytanie dzieciom, trębaczem - Panem Zdzisławem Muchą. Pan Dominik przeczytał dzieciom zabawną historię o stworzeniach, których głównym zadaniem było "odnudzanie" nudzących się dzieci ("Nudzimisie" Rafała Klimczaka), a Pan Zdzisław Mucha stworzył piękną, muzyczną oprawę dzisiejszego wydarzenia. Dzieci wysłuchały kilku znanych melodii krakowskich, zatańczyły w rytm piosenki "Jestem sobie krakowianka", miały także niepowtarzalną okazję zadąć w trąbkę (udało się to tylko nielicznym). Dzieci podziękowały Gościom za spotkanie i wyszły ze słowami: "Do widzenia, biblioteko".

 

9 czerwca 2017 - Filia Luszowice

Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom zakończył się w piątkowe przedpołudnie w Filii Luszowice. Zaproszenie do czytania przyjęli:

Ewa Baran - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. W. Jagiełły w Luszowicach
Anna Kasprzyk - radna wsi Luszowice
Wiesława Molik-Bąk - emerytowana Dyrektor Szkoły Podstawowej im. W.Jagiełły w Luszowicach
Monika Bogusz - członek Rady Sołeckiej w Luszowicach
Klaudia Spyra - przedstawicielka OSP w Luszowicach
Ksiądz Piotr Anielski - Wikariusz parafii p.w. Św. Anny w Luszowicach

Goście przeczytali żartobliwe opowiadanie Marii Konopnickiej pod tytułem "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko" przedstawiające pierwsze dni w szkole sympatycznego kotka. Ta trochę zapomniana książeczka rozbudziła wyobraźnię uczniów Szkoły Podstawowej w Luszowicach. Dzieci wcieliły się w role Pimpusia oraz jego kociej kompanii i w czasie głośnego czytania odgrywały poszczególne scenki. Doskonale bawiły się i dzieci i dorośli. To spotkanie było najlepszym dowodem na to, że "Czytanie zbliża".

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Maratonu - gościom, dzieciom i wychowawcom.

Paniom z Grupy obrzędowo-śpiewaczej "Płazianki" dziękujemy za przygotowanie pięknych róż.

 


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

 www 4kroki