Co roku, tuż po Świętach Bożego Narodzenia oraz po powitaniu Nowego Roku słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie kolędują porywając do wspólnego śpiewu mieszkańców naszego miasta. We środę 10 stycznia 2018 zaprosili studentów, przyjaciół i sympatyków do naszej Biblioteki na spotkanie literacko-muzyczne "Gdyby nie gwiazda z Betlejem...".

Niewiele osób wie, skąd pojawił się zwyczaj śpiewania bożonarodzeniowych pieśni, czyli kolęd i pastorałek. Źródła kolędy tkwią w pogańskiej tradycji noworocznych obrzędów wzajemnego odwiedzania się. Odwiedzinom tym towarzyszyła pieśń o charakterze życzenia, powinszowania. Początkowo więc kolęda oznaczała upominek darowany na Nowy Rok. Dopiero obyczajowość kościelna nadała kolędzie nowe znaczenie.
Pieśni te wpisały się na stałe w polskie realia obyczajowe. Weszły one do kultury ludowej i w postaci tzw. jasełek kolędniczych oraz tekstów kukiełkowych, które przetrwały po dzień dzisiejszy.
Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w ciekawych aranżacjach i wykonaniu słuchaczy UTW w Chrzanowie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie usłyszeliśmy podczas wieczornego koncertu.
Nie był to jednaj koniec atrakcji, spotkanie uświetniły wiersze autorstwa słuchaczy UTW w Chrzanowie: Heleny Patały, Grażyny Zielińskiej, Zofii Góreckiej, Władysława Chełmeckiego, Gustawa Czerwika, Lucyny Kozub-Jentys oraz interpretacje fragmentów literatury w wykonaniu: Teresy Bigaj i Edwarda Góreckiego.
W programie koncertu znalazły się występy: Chóru Rapsodia pod kierunkiem Ireny Hydel, zespołu Senior Singers pod kierunkiem Haliny Pstruchy, autorska kolęda w wykonaniu Urszuli Siarczyńskiej oraz występ Zespołu Wokalnego Fanaberia ze SP nr 1 w Chrzanowie, pod opieką Donaty Kasprzyk i Małgorzaty Nawaleniec.
Nie zabrakło również wspólnego kolędowania przy akompaniamencie Haliny Pstruchy. Dziękujmy za Państwa obecność, życząc w Nowym Roku szczęścia, pomyślności oraz spełnienia wszystkich marzeń.