18 stycznia 2018 roku na sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Wszechnicy Chrzanowskiej, otwierające tegoroczny cykl "Lokomotywy Niepodległości". Wykład przyciągnął osoby zainteresowane tematem kolei i Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w okresie XX-lecia międzywojennego. Kacper Groń oraz Krzysztof Brandys ze Stowarzyszenia "Stacja Chrzanów" przybliżyli sylwetkę profesora Kazimierza Zembrzuskiego, projektanta niezawodnych parowozów pośpiesznych Pt31, konstruktora pociągu Pm36-2, stacjonującej dziś w Parowozowni Wolsztyn, autora projektu lekkiego pociągu pośpiesznego OLp-118 oraz legendarnego parowozu Pm36-1 w otulinie aerodynamicznej.

Kazimierz Zembrzuski przybył do Chrzanowa w 1930 roku, gdzie podjął pracę jako konstruktor w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "FABLOK". Mało kto mógł przypuszczać wówczas, że ten zaledwie 25-letni inżynier przyczyni się do powstania niesamowitych konstrukcji chrzanowskich lokomotyw, które przejdą do historii nie tylko polskiego kolejnictwa, ale także naszej kultury i świadomości narodowej. Wykładowi towarzyszyła wystawa jednego wieczoru, na której można było obejrzeć archiwalne fotografie ze zbiorów Stowarzyszenia "Stacja Chrzanów" oraz trzy modele lokomotyw Pt31, Pm36-1 i Pm36-2, które zostały wypożyczone ze Stacji Muzeum w Warszawie.

Była to jedyna i niepowtarzalna okazja do zobaczenia tych eksponatów w Chrzanowie, ponieważ po wykładzie modele tych parowozów powróciły na stałą ekspozycję do Stacji Muzeum w Warszawie. Zapraszamy na kolejne spotkania Wszechnicy Chrzanowskiej z cyklu "Lokomotywy Niepodległości".