Przyjaźń dzieci z Bullerbyn i ich przygody były głównymi wątkami zajęć bibliotecznych przeprowadzonych w luszowickiej bibliotece. Dzieci przeniosły się na moment do szwedzkiej wioski.

Choć mogłoby się wydawać, że wątki zawarte w powieści Astrid Lindgren okażą się dla współczesnych dzieci mało interesujące, to trzecioklasiści z wyjątkową werwą dyskutowali o perypetiach małych mieszkańców Bullerbyn. Sprawnie również scharakteryzowali poszczególnych bohaterów wymieniając i zapisując na planszach ich cechy charakteru. Każdy miał swojego faworyta.
Wątki z książki dały początek refleksjom na temat przyjaźni. Czym jest przyjaźń? Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?. Dzieci próbowały odpowiedzieć na te oraz inne pytania. Wszyscy byli zgodni, że przyjaciel to ten, na którym można polegać, kto jest z tobą na dobre i na złe.