VI Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom pod hasłem “Chrzanów czyta” – relacja

2 czerwca 2016 r. w godzinach 9.00 – 13.00 chrzanowski rynek tętnił życiem. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody na ławeczkach rozsiadły się roześmiane dzieci z chrzanowskich szkół i przedszkoli, przyjechały także dzieci z przedszkola w Trzebini. Wszyscy zebrali się w centralnym punkcie Chrzanowa, by wziąć udział w corocznym literackim wydarzeniu – XV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Inicjatorem tej akcji już po raz piętnasty była Fundacja ABCXXI “Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Po raz pierwszy Maraton odbył się w plenerze, poza budynkiem biblioteki. Humory wszystkim dopisywały. Uśmiech na twarzach dzieci wywołała dodatkowa atrakcja – spotkanie z chrzanowskim muzykiem P. Zdzisławem Muchą. Dźwięki znanych krakowskich melodii wygrywanych na trąbce (z krakowskim hejnałem na czele) wprowadziły ich w tematykę wierszy poświęconych stolicy naszego województwa. W ramach Maratonu odbyły się 4 spotkania. Uczestniczyło w nich 374 dzieci oraz 12 Gości, którzy pięknie czytali dowcipne wiersze napisane przez klasyków polskiej literatury dziecięcej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom Maratonu: Gościom, Dzieciom i Wychowawcom.

Serdecznie dziękujemy Mecenasowi tego kulturalnego wydarzenia – restauracji ODYSEJA w Chrzanowie za ufundowanie wszystkim dzieciom biorącym udział w Maratonie słodkiego upominku.

Zaproszenie do głośnego czytania przyjęli:

Lucyna Kozub-Jentys – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie
Marek Łyszczarz – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
Jerzy Walczak – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie
mł. asp. Iwona Szelichiewicz – Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie
kpt. mgr inż. Dominik Głogowski – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie
Michał Gawroński – Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Starostwo Powiatowe w Chrzanowie
Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
Tadeusz Arkit – Prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. w Chrzanowie
Tadeusz Kołacz – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Grażyna Kaim – Redaktor naczelna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej Przełom
Anna Wiśniewska – Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie