Narodowe Czytanie 2016

… i już za nami! Do kolejnej, V już edycji NARODOWEGO CZYTANIA wracamy już  wspomnieniami. QUO VADIS Henryka Sienkiewicza na Chrzanowskim Rynku w sobotnie przedpołudnie czytało wiele, wiele osób… W końcu gościliśmy na wielkiej UCZCIE u NERONA. Punktualnie o godz. 10.00 przywitaliśmy wszystkich na  piątej już edycji akcji NARODOWE CZYTANIE, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem czytaliśmy powieść historyczną “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Powitaliśmy  wszystkich naszych drogich gości (władze gminy i powiatu, przedstawicieli instytucji, szkół i organizacji), którzy ponownie lub po raz pierwszy wspólnie z nami czytali  wybrane fragmenty powieści, powitaliśmy naszych czytelników, klubowiczów, uczniów chrzanowskich szkół, partnerów i współorganizatorów oraz mieszkańców miasta, którzy  pod biblioteką wspólnie  rozpoczęli  wielki  literacki happening, potem włączyli się do literackiego korowodu, którym podążyliśmy   na Chrzanowski Rynek. Tam wszystkich mieszkańców miasta i naszych gości zaprosiliśmy do czytania  powieści  “Quo vadis” –  książki o zwycięstwie prawdy i miłości, historii wiary, która pozwala budować silne więzi, opowieści o triumfie odwagi i miłości. … i tak przenieśliśmy się klimatem do starożytnego Rzymu…  Rzym! “Wieczne Miasto”, I w. n.e., stolica i siedziba Cezara Nerona, jego dworu i najzamożniejszych obywateli. Obok centrum ze wspaniałymi złoconymi świątyniami, domami bogatych patrycjuszów , wspaniałymi willami otoczonymi ogrodami i sadzawkami, z egzotycznymi ptakami i pięknymi rzeźbami., znajdują się tutaj również dzielnice biedoty, brudne i zaniedbane. W Rzymie panuje przemoc i siła, a igrzyska są ulubioną rozrywką tłumu. Powierzchowne piękno miasta kontrastuje z wewnętrznym zepsuciem obywateli. Augustianie,   patrycjusze,   obywatele rzymscy i niewolnicy – wszyscy oni wiedzą, że Cesarz Neron to człowiek okrutny, kocha wyłącznie siebie, najbardziej zaś pragnie podziwu i uznania. Poddani, bojąc się narazić na Jego niełaskę, wyrażają swój podziw wbrew prawdziwym sądom, jednak, bywanie na cesarskim dworze poczytywane jest za ogromny zaszczyt. To wielkie szczęście w to sobotnie przedpołudnie spotkało wszystkich, którzy zostali  zaproszeni na WIELKĄ LITERACKĄ UCZTĘ U NERONA. Czytający goście:
  1. Ryszard Kosowski – Burmistrz Miasta Chrzanowa
  2. Jolanta Zubik – Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Starostwo Powiatowe Chrzanów, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chrzanowie
  3. Krzysztof Kasperek – Vice Starosta Powiatu Chrzanowskiego
  4. Tadeusz Kołacz – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa ds. Społecznych
  5. Janusz Szczęśniak – Starosta Powiatu Chrzanowskiego
  6. Kamil Bogusz – Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji przy Radzie Miejskiej w Chrzanowie
  7. Bożena Bierca – Dyrektor I LO Chrzanów
  8. Anna Kasprzyk – Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie
  9. Tadeusz Arkit – Prezes RPWiK
  10. Mariusz Pyptiuk – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych
  11. Aneta Solińska – nauczyciel II LO w Chrzanowie
  12. Małgorzata Kowalska – Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie
  13. Mateusz Machaj – czytelnik
  14. Jolanta Piecuch – Zastępca Burmistrza ds. Gospodarczych
  15. Roman Sławeński – Proboszcz Parfii św. Mikołaja w Chrzanowie
  16. Piotr Mankiewicz – Prezes Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów
  17. Lucyna Kozub-Jentys – Prezes UTW Chrzanów
  18. Sierż. Sztab. Iwona Szylichiewicz – Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie
  19. Wojciech Talowski – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny w Chrzanowie
  20. Grażyna Kaim – Red. Naczelna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej “Przełom”
Autorzy i realizatorzy:
  • Olga Nowicka, Ewelina Deluga, MBP, Dział Promocji Biblioteki – moderatorki, narratorki
  • Zbigniew Klatka – Stowarzyszenie “Seniorzy Alwerni”, Teatr Ludowy Tradycja w Okleśnej – Neron
  • Olga Piotrowska – Poppea
  • Sara Kulawik – tancerka
  • Dominik Dębiec, Mateusz Drewniak, Patryk Jagiełło – absolwenici I LO – legioniści
  • Młodzież I LO pod opieką Pań: Olgi Piotrowskiej i Małgorzaty Ciupek-Gładys
  • Młodzież II LO pod opieką Anety Solińskiej
Wsparli nas organizacyjnie:
  • Parafia MB Różańcowej w Chrzanowie
  • I i II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie
  • MOKSiR w Chrzanowie
  • Grupa Misteryjna w Alwernii, podziękowania dla Pani Jolanty Biel
  • Hurtownia Spożywcza ASTIR w Chrzanowie
  • DJ Dan Damian Przystał – nagłośnienie
  • Magazyn Teatru Słowackiego w Krakowie – podziękowania dla Ireny Mirek
  • Restauracja Nova w Chrzanowie
Dla wszystkich podziękowania. Relacja w mediach Oto nasza  fotorelacja….