Na pchli targ przenieśli się drugoklasiści podczas zajęć w bibliotece w Luszowicach. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć przedmioty, które zostały ocalone od zniszczenia i zapomnienia.
W izbie regionalnej, nad którą pieczę sprawuje biblioteka, znajduje się szereg starych przedmiotów, które wcześniej pełniły funkcję użytkową. Dzisiaj mają one rangę eksponatów. Znajdziemy tu drewniane piórniki, lampy naftowe, żelazka z duszą, żarna, nosidła i moździerze. Wszystkie te przedmioty są darami mieszkańców Luszowic.
Zajęcia rozpoczęła krótka pogadanka na temat tradycji pchlego targu, współczesnej roli eksponatów oraz ich niegdysiejszej funkcji użytkowej. Uczniowie zobaczyli również film prezentujący handel na pchlim targu oraz prywatne muzeum staroci. Wszystko to w celu pokazania dzieciom, że zgromadzone w muzeach regionalnych i izbach tradycji eksponaty nie są starodawnymi klamotami, ale – będąc materialnym śladem swoich czasów – wpisują się w dziedzictwo kulturowe. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć niektórych eksponatów.