Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole”

Spotkanie w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” już za nami.

Ze względu na obecną sytuację odbyło się ono w przestrzeni wirtualnej, a tematem jaki podejmowaliśmy była „Moja codzienność podczas pandemii”.

Aby poznać różne poglądy na ten temat, do rozmowy zostały zaproszone zarówno osoby z grupy najbardziej narażonej na zachorowanie jak i młodsze. Rozmawialiśmy o różnych obliczach lęku, sprawach codziennych tj planowanie zakupów, czy też „zamknięcie” w domu z najbliższą rodziną, kwestiach bezpieczeństwa, higieny, a także ryzyka podejmowanego np. w celu spotkania z najbliższymi. 

Podczas rozmowy, główne zagadnienia okazały się bardzo dobrym punktem startowym do podejmowania tzw tematów pobocznych min wykorzystywanie pandemii w celach politycznych, hejt skierowany w stronę osób pracujących w służbie zdrowia, czy też pandemia jako fake news.

Prawie 50 minutowa rozmowa przebiegła w przyjaznej i miłej dla wszystkich rozmówców atmosferze, bez konfliktów słownych czy chwil niezręcznej ciszy. Mamy nadzieję, że z każdym kolejnym spotkaniem będziemy nadal uczyć się od siebie nowych rzeczy, nowego spojrzenia na wspólne problemy, a także zdobywać wiedzę i doświadczenie w kwestii zarówno samej rozmowy jak i relacji i wzajemnego zrozumienia.

„Rozmowy przy wspólnym stole” to możliwość spotkania w przestrzeni biblioteki osób z różnych środowisk i o różnych poglądach, mieszkających najczęściej w jednej miejscowości. Celem projektu jest wypracowanie modelu dobrej rozmowy, podczas której uczymy się słuchania siebie nawzajem zamiast przekonywać do własnych racji. To także możliwość otworzenia się na to, co dla nas nowe, często inne. „Rozmowy przy wspólnym stole” to szansa na współdziałanie, również w tematach, które wzbudzają kontrowersje. 
Druga edycja projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.
Scroll to Top