Popielec
Czym jest Popielec? Środa Popielcowa to dzień, w którym według tradycji kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Obrzęd ten odbywa się w czasie mszy świętej po homilii lub kazaniu w ramach aktu pokuty.
Popielec stanowi poważną cezurę: z radosnego przeżywania karnawału następuje nagły przeskok ku refleksji nad łamliwą ludzką egzystencją i pracy nad wewnętrznym oczyszczeniem. Trzeba też dodać, że popiół, jak się czasem uważa, nie pochodzi ze sproszkowanych kości z okolicznych cmentarzy, lecz powstaje z bazi i palm z ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej. Stąd stanowi on również symbol zmartwychwstania. Obrzędy Środy Popielcowej odnoszą się także do życia społecznego. Np. w naszych warunkach kulturowych można być człowiekiem dorosłym i nie spotkać się nigdy bezpośrednio ze śmiercią. Tym bardziej symbol popiołu jest bardzo istotny. Wskazuje, że życie ludzkie nie odbywa się jedynie w wymiarze ziemskim ale, że po śmierci ma swoje przedłużenie w wymiarze nadprzyrodzonym. Popielcowe „prochem jesteś i w proch się obrócisz” oraz „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” ukierunkowuje nas na religijny wymiar ludzkiego życia.
Polecamy dziś zatem kultową powieść… Dzisiaj nie może być inaczej – jej tytuł to „Popielec”. Powieść określana przez niektórych jako brutalna w swym naturalizmie, ponieważ jest pozbawiona wszelkich ozdobników, w sposób wręcz postny przedstawia życie ludzi z niewielkiej miejscowości podkarpackiej…
Zapraszamy do biblioteki – książka dostępna w Wypożyczalni Głównej.
A po więcej książek zerknij TUTAJ i sprawdź czy są dostępne.