Tydzień Literatury Francuskiej. LITERATURA OBYCZAJOWA. Filia os. Młodości.
W dniach 22 – 26 lutego zapraszamy wszystkich czytelników na Tydzień Literatury Francuskiej online, gdzie każdy dzień przebiegał będzie pod innym hasłem i z innym rodzajem literatury.
W drugim dniu Tygodnia Literatury Francuskiej w Filii os. Południe zapraszamy do wypożyczenia popularnych powieści obyczajowych francuskich pisarzy.
Źródło opisów: https://lubimyczytac.pl/
Lista najpopularniejszych francuskich książek obyczajowych dostępnych w Filii os. Południe:
Honoré de Balzac "Komedia ludzka"
Cykl powieści i opowiadań francuskiego pisarza Honoriusza Balzaka składający się z ponad 130 utworów, w których wielokrotnie pojawiają się te same postacie, a jest ich ponad 2000. Balzak potraktował człowieka jako gatunek przyrodniczy i rozpatruje jego odmiany występujące w różnych środowiskach
Simon de Beauvoir "Kobieta zawiedziona"
Powieściopisarstwo stanowiło tylko jedną z form wypowiedzi wybitnej pisarki i intelektualistki francuskiej, Simone de Beauvoir, wieloletniej, niekonwencjonalnej towarzyszki życia myśliciela i pisarza, Jeana-Paula Sartre'a. Niektórzy krytycy utrzymują, że to właśnie jej powieści zyskały w literaturze francuskiej poczesne miejsce jako wnikliwy i barwny obraz życia umysłowego i obyczajowości francuskich kręgów intelektualnych XX wieku. Sama zaś autorka stawała się ich zaszyfrowaną artystycznie bohaterką. Nawet jeśli nie traktować "Kobiety zawiedzionej" - wzruszającej powieści o kryzysie i rozpadzie związku małżeńskiego - jako zwierzenia pisarki, nie sposób oprzeć się wzruszeniu szczerością tej powieści, której intelektualne pogłębienie i zdystansowanie narracji nadają walor prozy dojrzałej i odkrywczej.
Albert Camus "Dżuma"
Metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, którego symbolem jest tytułowa dżuma, pustosząca Oran w 194… roku. Wybuch epidemii wywołuje różne reakcje u mieszkańców, jednak stopniowo uznają słuszność postępowania doktora Rieux, który od początku aktywnie walczy z zarazą, uznając to za swój obowiązek jako człowieka i lekarza.
Regine Deforges "Niebieski rower"
Jedna z trzech córek państwa Delmas, siedemnastoletnia Lea, wyróżniająca się wielką urodą, po ojcu odziedziczyła miłość do ziemi i winnic, wśród których wyrosła. Pierwszego września bawi się jeszcze na przyjęciu u przyjaciół, ale powoli w jej życie wdziera się wojna. Rodzina i przyjaciele walczą na froncie lub w podziemiu, niektórzy kolaborują z Niemcami. Lea ugina się pod ciężarem nowych obowiązków.
Jean d’Ormesson "Wieczorny wiatr"
Pierwszy tom słynnej trylogii Jeana d'Ormessona, w której losy bohaterów przeplatają się z wielką historią XIX i XX w., a toczą m.in. w Brazylii, Rosji, Indiach, RPA, Szkocji i Austrii. Narrator opisuje postaci z wielką pobłażliwością, ukazując ich różne słabości, ze świadomością, że i tak czas – jak wiatr – zatrze wkrótce wszelkie ich ślady.
Marc Dugain "Klątwa Edgara"
W nowojorskim wydawnictwie zjawia się człowiek, który chce odkupić niewydane wspomnienia wieloletniego pracownika FBI. Nie wiadomo, czy tekst jest autentykiem czy literacką fikcją, więc wydawca nie zaryzykował publikacji, by nie narazić się na proces o zniesławienie. Maszynopis roi się bowiem od ostrych opinii o ludziach, którzy tworzyli historię USA.
Alexandre Dumas "Hrabia Monte Christo"
„Hrabia Monte Christo” to powieść Aleksandra Dumasa (ojca) z 1844 roku, uważana za najwybitniejsze dzieło w jego ogromnym dorobku. Akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838 roku, z przerwą na okres wrzesień 1829 – wiosna 1838. Miejscem akcji są wyspa Monte Christo (Montecristo), Marsylia, Paryż, Rzym oraz inne miejscowości we Francji i Włoszech. Dumas napisał utwór we współpracy z historykiem Auguste'em Maquetem jako powieść w odcinkach, publikowaną w dwóch seriach w dzienniku „Journal des débats”. Według wspomnień autora, w 1842 roku udał się on wraz z Napoleonem Józefem Bonaparte na Elbę i Pianosę w celu zwiedzenia miejsc związanych z Napoleonem I. Ze statku dostrzegli wyspę Monte Christo. Usłyszawszy jej nazwę, Dumas obiecał, że zawrze ją w tytule przyszłej powieści.
Gustave Flaubert "Szkoła uczuć: dzieje pewnego młodzieńca"
Napisana z epickim rozmachem, wypełniona tłumem bohaterów pierwszego, drugiego i trzeciego planu, otwarcie drwiąca ze schematów edukacyjnej powieści Balzakowskiej, stanowi - wedle określenia samego autora - moralną i uczuciową historię pokolenia urodzonych w latach dwudziestych XIX wieku, na tle romantycznego, przed-Hausmannowskiego Paryża, który w wizji Flauberta staje się jeszcze jednym, o ile nie najważniejszym bohaterem powieści.
Anna Gavalda "Po prostu razem"
Nerwowa, poturbowana przez życie Camille, zakompleksiony arystokrata Philibert, gburowaty kucharz Frank i jego babka Paulette. Tych czworo ludzi, których z pozoru wszystko dzieli, dziwnym zbiegiem okoliczności zamieszkuje razem. Poznając się, nieoczekiwanie odkrywają własne i cudze zalety, i prawdziwe piękno życia...
Marc Levy "Złodziej cieni"
Początek roku dla bohatera, a zarazem narratora, jest po prostu fatalny. Nowa szkoła, obce miasteczko, - najniższy w klasie, staje się ofiarą drugorocznego przystojniaka i osiłka – Marquèsa. W dodatku już w pierwszą sobotę musi za karę zbierać liście na boisku. Właśnie tego dnia odkrywa u siebie dziwną zdolność – rozmawiając ze szkolnym woźnym, Yves’em, „kradnie” jego cień i poznaje tragiczną historię dzieciństwa tego ciepłego, życzliwego mężczyzny, który pracuje w szkole, żeby nie rozstać się z własnym dzieciństwem.
Erich Maria Remarque "Łuk Triumfalny"
Łuk triumfalny, powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic - pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater - jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni jego puste - jak już mu się wydawało - życie. Ale innego dnia spotka, również przypadkiem, gestapowca, który go kiedyś torturował. Rozliczenie się z dramatyczną przeszłością - jakkolwiek okrutne - uwolni Ravica na nowo. "Człowiek może wiele wytrzymać" - z tą myślą wyruszy w niepewną, przymusową drogę do obozu dla uchodźców.
Theresa Revay "Biała wilczyca"
Jest rok 1917. Ksenia, piętnastoletnia Rosjanka, traci rodziców i ucieka z bolszewickiego Piotrogrodu do Paryża. Spotkanie z Maxem, czarującym, niemieckim fotografem odmieni życie obojga na zawsze. Ta niezapomniana, wielowątkowa historia miłosna rozgrywa się na tle zdarzeń I połowy XX wieku. Czytelnik znajdzie tu grozę rosyjskiej rewolucji i luksus paryskiego „wielkiego świata”, szaloną dekadencję Berlina i narastający koszmar hitleryzmu, piekło wojny i nadzieję na lepszą przyszłość.
Eric-Emmanuel Schmitt "Małżeństwo we troje"
Była zrozpaczona, gdy opuścił ją tak nagle. Pozostawiona sama sobie, bezbronna. Nowy mężczyzna miał jej pomóc zapomnieć o przeszłości i otworzyć nowy rozdział. Jedna dręcząca myśl o tym, kim był jej poprzedni mąż, nie dawała im jednak spokoju. To ona kładła się cieniem na całym ich wspólnym życiu. Schmitt z właściwą sobie wnikliwością i finezją opowiada o głęboko ukrytych uczuciach, „niewidocznych znakach wodnych” odciskających się na naszych relacjach z najbliższymi. "Małżeństwo we troje" to najnowsza książka Erica-Emmanuela Schmitta, najchętniej czytanego w Polsce francuskiego pisarza. Jego książki, przetłumaczone na 35 języków, zdobyły wiele nagród na całym świecie.
Antoine de Saint-Exupery "Nocny lot"
Autor, wykorzystując swoje doświadczenia w Aeroposta Argentina, opisuje pierwsze heroiczne lata lotnictwa cywilnego, kiedy człowiek, podejmując loty nocą, pokonał kolejny etap w panowaniu nad przestrzenią. Główny bohater, pilot Riviere, jest bezwzględny dla podwładnych i dla siebie. Przeżywa wątpliwości, zadaje sobie tragiczne, bo nierozwiązywalne pytania, próbując pogodzić wartość ludzkiego życia...
Stendhal "Pustelnia Parmeńska"
Dzieje Fabrycego del Dongo – młodszego syna mediolańskiego arystokraty i bogacza, który odrzuca syna, ponieważ ten przejawia fascynację Napoleonem. Brak miłości ojcowskiej z nawiązką rekompensują Fabrycemu kobiety, od ukochanej ciotki, przez markietanki, aktorki i właściwie wszystkie, które spotyka na swej drodze. Stendhal cudownie plecie burzliwą historię miłości między Fabrycym, hrabiną Sanseverina i córką strażnika więzienia. Znajdziemy w tej opowieści mistrzowskie opisy uczuć, zawiłe intrygi i znakomite portrety psychologiczne. A także opis uroczego świata, którego dawno już nie ma.
Voltaire "Powiastki filozoficzne"
Na wskroś czytelna pozostała do dziś olbrzymia korespondencja Woltera, jak również jego "Powiastki filozoficzne", ujawniające w żywym swoim toku artyzm bardzo odrębny i swoisty. Wzór tych powiastek, "Kandyd", pozostał dotąd najautentyczniejszym arcydziełem. [...] Powiastek napisał Wolter kilkanaście; wszystkie przypadają na późny okres jego życia; niektóre kreślił jako starzec z górą osiemdziesięcioletni. Czytując zwłaszcza te ostatnie, niepodobna oprzeć się uczuciu podziwu dla żywotności tego umysłu, dla gorącej miłości ludzkości, jaką czuć nawet pod najbardziej gorzkimi sarkazmami tego starca.
W zeszłym miesiącu polecaliśmy obyczajową literaturę skandynawską TUTAJ