Włoski kryminał
Zaczynamy kolejny dzień Tygodnia literatury włoskiej. Tym razem chcemy Wam zaproponować kilka intrygujący kryminałów, dostępnych w naszej filii na Osiedlu Południe. Zapraszamy!
Gianrico Carofiglio „Świadek mimo woli”
Południowe Włochy, schyłek XX wieku. W jednej z nadmorskich miejscowości zostaje zamordowany dziewięcioletni chłopiec – prawdopodobnie zbrodni dokonano na tle seksualnym. Dla prokuratury jedynym podejrzanym jest Senegalczyk Thiam Abdou, handlarz obwoźny. Na podstawie poszlak i zeznań świadków można zrekonstruować historię: czarnoskóry imigrant uprowadził, zgwałcił, a następnie udusił ofiarę, ciało zaś wrzucił do studni. Wyrok właściwie już zapadł. Obrony oskarżonego podejmuje się mecenas Guerrieri. Zaczyna wertować akta prokuratury. Stwierdza, że w trakcie śledztwa z premedytacją nie przestrzegano procedur prawnych. Najwyraźniej komuś zależało na znalezieniu, a właściwie wykreowaniu zabójcy – tego „innego”, przybysza z Afryki o wątpliwym źródle dochodów, wykluczonego ze społeczności. Świadek mimo woli to znakomicie napisany kryminał.
Jest aktem oskarżenia przeciw wymiarowi sprawiedliwości, który działa jako narzędzie propagandy. Carofiglio stworzył przy tym studium myślenia stereotypami.
/nota wydawcy/
Donato Carrisi „Dziewczyna we mgle”
Małe włoskie miasteczko skrywa mroczną tajemnicę. Czy to możliwe, żeby młoda dziewczyna po prostu rozpłynęła się we mgle? Co tak naprawdę się z nią stało? Detektyw Vogel zrobi wszystko, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Kiedy dziennikarze z całego kraju zjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, zasypując jego mieszkańców pytaniami, Vogel jest pewien, że w ogólnym zamieszaniu uda mu się trafić na jakiś trop. Wskazówki okazują się jednak mylące, fałszywe ślady tylko oddalają go od prawdy, a leżące na uboczu górskie miasteczko wydaje się zdecydowanie bardziej mroczne, niż można by przypuszczać… Zaginiona dziewczyna - odosobnione miasto - mroczny sekret - nic nie jest takie, jak się wydaje.
/nota wydawcy/
Maurizio de Giovanni „Metoda krokodyla”
Pierwsza powieść neapolitańskiej serii o inspektorze Giuseppe Lojacono. Współczesny Neapol, miasto zachwycające widokami, ale upadłe, rządzone przez bezwzględne gangi, nieprzyjazne dla mieszkańców, niezrozumiałe dla obcych, gdzie każdy zajmuje się własnymi sprawami. Z atmosferą niczym w filmach Vittoria De Sici. To właśnie tutaj zostaje karnie zesłany inspektor Giuseppe Lojacono, policjant z Sycylii, oskarżony o rzekomą współpracę z mafią. Odsunięty od poważnych spraw, marnuje czas na komisariacie, grając na komputerze, i rozpamiętuje swoją krzywdę. Kiedy w mieście dochodzi do zabójstwa młodego chłopaka, a wkrótce dziewczyny, Lojacono domyśla się, co może łączyć obie śmierci. Piękna prokurator Laura Piras na własną rękę angażuje inspektora do śledztwa. Czy uda im się złapać mordercę, tajemniczego Krokodyla, który na miejscu zbrodni zostawia zużyte chusteczki?
/nota wydawcy/
Donato Carrisi „W labiryncie”
Włoska literatura ma w sobie to coś, a najlepszym tego przykładem są fantastyczne książki Donato Carrisiego. To on napisał kultową już powieść „Zaklinacz”. Teraz pisarz oferuje Ci thriller „W labiryncie” – książkę, która spowoduje, że będziesz mieć okazję wniknąć w mroczny świat mordercy i jego ofiary. Jak potoczy się fabuła? Umysł człowieka jest niezgłębioną tajemnicą, nawet dla wybitnych naukowców. To prawdziwy labirynt, w którym za każdym narożnikiem mogą kryć się kolejne, nieuświadamiane przez nas tajemnice i przykre sekrety, które kiedyś tam ukryliśmy. Podobnie jest w przypadku bohaterki książki „W labiryncie”, Samanthy. Kobieta budzi się w szpitalu i nie ma pojęcia, co się stało i jak znalazła się w tym miejscu. O jej dotychczasowym życiu wiemy niewiele. Doktor Green, będący policyjnym profilerem, powie jej, że jako 13-latka została porwana i była przetrzymywana aż przez 15 lat. Nie wiadomo gdzie, przez kogo, jak żyła i jak zdołała uciec od oprawcy? Czy w meandrach jej pamięci kryje się rozwiązanie tych wszystkich zagadek? Przestępca jest na wolności, a Samantha potencjalnie znajduje się w niebezpieczeństwie. Poznaj prywatnego detektywa Bruno Genko, który przed 15 laty przyrzekł rodzicom dziewczyny, że ją odnajdzie. Dziś staje przed drugą szansą na to, by schwytać jej oprawcę. Kim okaże się człowiek z labiryntu? Czy w ogóle odkryjesz jego tożsamość?
/nota wydawcy/
Mario Puzo „Rodzina Borgiów”
Opowieść o korupcji, chciwości, zdradzie i grzechu oraz o początkach włoskiej mafii, która sięga XV wieku i… papieskiego urzędu. Kardynał Rodrigo Borgia został w 1492 r. wybrany na papieża, bynajmniej nie za zalety duchowe i świętość za życia. To człowiek opętany żądzą bogactwa i władzy, zręczny polityk bez skrupułów eliminujący rywali i wrogów, choć niepozbawiony pewnej szlachetności. Jego dzieci – Juan, Jofre, Cezar i Lukrecja – miały wspierać go w drodze do umocnienia największego imperium świata, tymczasem różnymi sposobami próbują zagarnąć dla siebie jak najwięcej władzy. Ale w pokrętny sposób pozostają wierni rodzinie. Bo rodzina nie wybacza nielojalności. Zwłaszcza rodzina Borgiów. Intrygi rodziny, której nazwisko zawsze było synonimem władzy, korupcji i zbrodni – niesławnych Borgiów. Na tle barwnego zgiełku włoskiego renesansu rozgrywa się partia śmiertelnej gry, której stawką jest władza nad centrum świata – Rzymem. Ostatnie arcydzieło Mario Puzo. Rodzina Borgiów jest prawdziwą perłą w koronie autora "Ojca chrzestnego".
/nota wydawcy/