Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
30 września, o godz. 17.30 odbyło się spotkanie DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Michela Houllebecqa „Mapa i terytorium”.
Michel Houellebecq (właściwie Michel Thomas) urodził się 26 lutego 1956 roku we Francji. Jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie. Według niektórych, skandalista i prowokator, dla innych – wrażliwy twórca i pisarz kultowy – ale co pewne: trafnie ujmuje w słowa to, co trapi dzisiejszy świat. Ten francuski pisarz jest również eseistą, poetą i autorem piosenek. Sukces przyniosła mu powieść „Cząstki elementarne” (1998). W 2001 roku wydał „Platformę”, której towarzyszył kontrowersyjny wywiad dla miesięcznika „Lire”. Houellebecq nazwał islam „najgłupszą religią świata”. Sama książka dotyczyła turystyki seksualnej w Tajlandii. Oskarżono go o nienawiść rasową i islamofobię, wytyczono mu proces, który ostatecznie wygrał. 7 stycznia 2015 roku we Francji miała miejsce premiera książki „Soumission”, czyli „Uległość”, która była krytykowana jeszcze przed publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista Bernard Maris, który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej „Houellebecq économiste”.
Powieść, która stała się wydarzeniem, zanim trafiła do księgarń, a wkrótce po premierze została uhonorowana prestiżową Nagrodą Goncourt oraz otrzymała wyróżnienie „Lista Goncourtów: polski wybór”.
Jed Martin, debiutujący artysta, odnosi olbrzymi sukces za sprawą zdjęć przedstawiających mapy, po czym powraca do swojej pierwotnej twórczości, czyli do malarstwa. Wstęp do katalogu wystawy jego obrazów ma napisać światowej sławy pisarz, Michel Houellebecq – typ niezbyt przystępny, zdecydowanie za dużo pijący i strasznie zaniedbany. Między artystami zawiązuje się nić przyjaźni …. mającej nieoczekiwane zakończenie.
Oto kilka zdjęć z naszego spotkania.