Chopin i jego świat – Filia Luszowice

Chopin...

W kompozytorów muzyki klasycznej zmienili się na moment drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Luszowicach. Zainspirowani twórczością Fryderyka Chopina skomponowali własny utwór. Zajęcia zorganizowano w bibliotece w Luszowicach.

Lekcja biblioteczna łączyła elementy muzyki, biblioterapii i sztuki. Na wstępie dzieci wysłuchały kilku kompozycji Chopina. Uczniowie mieli za zadanie zinterpretować utwory i określić ich nastrój. Dzieci pięknie opowiadały o emocjach, jakie wywołuje w nich „Etiuda rewolucyjna”, „Marsz żałobny” i Walc wiosenny”. Po części muzycznej uczniowie poznali skróconą biografię jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Sporo emocji wzbudziła informacja o sercu Chopina, które po śmierci pianisty zostało przywiezione do Polski. Podczas prezentacji nie mogło zabraknąć wątków poświęconych fortepianowi. Dzieciaki wiedzą już, skąd wzięła się nazwa tego instrumentu (forte i piano) i czym różni się fortepian od pianina. Największą frajdę sprawiła jednak uczniom część plastyczna, podczas której na ogromnej pięciolinii dzieciaki przyklejały zaprojektowane przez siebie nuty. Działaniom artystycznym uczniom towarzyszyła muzyka Chopina.