XXVII edycja Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po krakowsku” – relacja / Filia w Pogorzycach

„Z maja pokrzywa zdrowia przybywa” – I miejsce dla Grupy Obrzędowo – Śpiewaczej „Pogorzycanki”.

Biblioteka w Pogorzycach w ramach współpracy z Grupą Obrzędowo – Śpiewaczą  „Pogorzycanki”  przygotowała obrzęd ludowy „Z maja pokrzywa zdrowia przybywa” – o zwyczajach leczniczych z Pogorzyc i okolicy. Obrzęd został zaprezentowany  podczas XXVII edycji Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po krakowsku”.

Tematem tegorocznego konkursu były „Rośliny w obrzędowości i życiu codziennym Krakowiaków Zachodnich”. Na plenerowej scenie skansenu w Wygiełzowie zaprezentowało się 9 grup.

Po obejrzeniu wszystkich prezentacji, jury w składzie: Beata Skoczeń – Marchewka (etnograf), Inka Bogucka (etnograf) oraz Izabela Jarczyk (etnolog), postanowiło przyznać: I miejsce dla Grupy Obrzędowo – Śpiewaczej Pogorzycanki z Pogorzyc.

Zaangażowani

Scenariusz i reżyseria – Agnieszka Mendela, biblioteka w Pogorzycach
Współpraca reżyserska – Teresa Mierzwa
Koordynacja – Krystyna Bolek, kierownik Grupy Obrzędowo-Śpiewaczej „Pogorzycanki”