Rusałki, modraszki, pazie/ Filia Luszowice

Zwiastuny wiosny

Budzą się na wiosnę. Zasypiają przed zimą. Żyją wszędzie z wyjątkiem kontynentów skutych lodem. Żywią się przez rurkę. Smak poznają dzięki nogom, zaś zapach dzięki czułkom. Mowa o motylach. To one stały się bohaterami lekcji bibliotecznej przeprowadzonej dla pierwszoklasistów w luszowickiej bibliotece.

Zajęcia o tym temacie zorganizowano z kilku powodów. Po pierwsze: w marcu obchodzimy Dzień Motyla. Po drugie: owady te budzą się do życia wiosną (a niedawno obchodzilismy pierwszy dzień wiosny) oraz z okazji Dnia Lalkarstwa i nadchodzącego Dnia Teatru.

Lekcja oparta została bowiem na konwencji teatralnej. Na początku dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatrzyku Kamishibai, które opowiadało o narodzinach motyla. A następie zaproszono je na warsztaty “lalkarskie”, podczas którtch wyczarowały postać “imago” – motyla w pełnej krasie. Każde z dzieci nadało imię swojemu motylowi. Pojawili się Lewandowscy, Messi, Mieszko, Kosmici…

Zajęcia zorganizowano we współpracy z p. Magdaleną Mendrych, nauczycielką wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego.