Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim

Świeżo po premierze najnowszej powieści „Sąsiednie kolory” gościł u nas

9 czerwca (piątek) odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim  ( polski pisarz, z wykształcenia ekonomista. Jest autorem powieści obyczajowych m.in. Dygotu, Rdzy, Horyzontu i Święta ognia. 

Laureat Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za powieść Święto ognia. Opowiadanie Za godzinę powinna tu być ze zbioru Zaksięgowani zostało nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. W 2011 roku Małecki otrzymał Śląkfę w kategorii Twórca Roku, a za powieść Dżozef uzyskał drugą nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. 27 stycznia 2016 za przekład Listów niezapomnianych na język polski otrzymał Nagrodę za tłumaczenie Książki Miesiąca (maj) w kategorii „epistolografia”, przyznawaną przez Magazyn Literacki „Książki”. W tym samym roku został laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (Złote Wyróżnienie) za powieść Dygot, która była również nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Poznańskiej Nagrody Literackiej (Stypendium im. Stanisława Barańczaka). 21 lutego 2017 został laureatem stypendium Młoda Polska przyznawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Nike” za Ślady, zbiór opowiadań powiązanych ze sobą fabularnie. Powieść Horyzont została uznana Książką Roku 2019 przez Magazyn Literacki „Książki” oraz otrzymała nominację w Plebiscycie Bestsellery Empiku w kategorii Odkrycie Roku 2019. 5 marca 2020 Ślady przyniosły mu wygraną w plebiscycie „Czytający Petersburg” organizowanym przez Centralną Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władimira Majakowskiego w Petersburgu w kategorii „najlepszy zagraniczny pisarz, którego książki nie zostały wydane w przekładzie na język rosyjski”. 1 kwietnia tego samego roku został laureatem Stypendium im. Albrechta Lemppa przyznawanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin. 27 grudnia 2020 tłumaczenie powieści Rdza na język niderlandzki znalazło się na pierwszym miejscu rankingu najlepszych książek polecanych przez księgarzy, przygotowanego przez holenderski portal Blendle. 28 czerwca 2021 audiobook na podstawie Saturnina otrzymał Srebro w Nagrodzie Best Audio Empik Go w kategorii Najlepszy Audiobook Lektorski: Epicko. 12 marca 2022 Święto ognia wygrało Plebiscyt Książka Roku Lubimyczytac.pl w kategorii Literatura piękna. Pisarz był również sześciokrotnie nominowany za: Dygot (2015), Ślady (2016), Rdza (2017), Nikt nie idzie (2018), Horyzont (2019) oraz Saturnin (2020). W tym samym roku tłumaczenie Dygotu na język rosyjski zostało nominowane do Yasnaya Polyana Literary Award przyznawanej przez Muzeum Lwa Tołstoja, Święto ognia zostało uhonorowane Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, a Saturnin znalazł się na liście pięćdziesięciu najlepszych książek roku według redaktorów belgijskiego czasopisma DeMorgen.

Prowadzenie: moderatorka DKK, Olga Nowicka

Spotkanie zrealizowane w ramach projektu BLISKO i zadania LITERACKA ZIEMIA CHRZANOWSKA.

Poniżej fotorelacja ze spotkania. 

       fot. Agnieszka Kęska

__________________________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
NPRCz 2.0

Scroll to Top