Relacja z Kulturalnych Wakacji w Mieście – Biblioteka Główna i Filie

Oddział dla dzieci w Bibliotece Głównej

Pierwszy tydzień zajęć (26-30.06) odbył się w oddziale dla dzieci naszej Biblioteki.  Było różnorodnie – nie zabrakło zarówno nauki, nowoczesnej technologii, ekologii, jak i elementów artystycznych. Rozpoczęliśmy warsztatami z luksografii, prowadzonymi przez panią Izabelę Lechowicz-Woźniczkę – malarkę, fotografkę i edukatorkę sztuki – podczas których naświetlanie materiałów światłoczułych dało piękne i zaskakujące efekty. Poczuliśmy również dreszczyk emocji podczas rozgrywek na podłodze interaktywnej, a następnego dnia wykonaliśmy kreatywne i błyszczące ramki na rodzinne zdjęcie z wakacji i rozmawialiśmy o tym, jak cudownie być dzieckiem! W środę mieliśmy przyjemność gościć panie Alicję Krzanik i Annę Salamon – autorki książek, w których przepiękne obrazy dziergane przez panią Annę uzupełniane są urokliwymi wierszami pani Alicji. Opowiedzieliśmy sobie o roślinach charakterystycznych dla danych pór roku, po czym własnoręcznie ozdobiliśmy doniczki i posadziliśmy w nich nasze własne roślinki. Kolejny dzień przyniósł zmianę tematyki – rozpoczęliśmy zajęciami z robotyki prowadzonymi przez chrzanowską Akademię Robotyki, podczas których za pomocą tabletów nadawaliśmy naszym konstrukcjom z klocków Lego dodatkowe funkcje, po czym w czasie warsztatu plastycznego na archaicznie wyglądających mapach ukazaliśmy nasze własne światy, krainy z naszych marzeń. Tydzień zakończyliśmy warsztatami profilaktycznymi prowadzonymi przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa, na których mówiliśmy o tym, do czego prowadzą wszelakie uzależnienia i jak wpływają na nasze zdrowie. Nie zabrakło również aktywności, które pokazały nam, jak pozytywna motywacja wpływa na wyniki oraz jak ważny jest wzajemny szacunek. Okazało się, że każdy z nas jest w czymś mistrzem!

W lipcu spotkaliśmy się na kreatywnych i pełnych wrażeń zajęciach. W poniedziałek 10 lipca uczestnicy bibliotecznych Kulturalnych Wakacji w Mieście mieli okazję zagrać w wielkoformatową grę przygotowaną w oparciu o książkę „Gdy Pola się zgubi” Gabrieli Rzepeckiej-Weiss oraz wykonać „lemoniadowe” prace plastyczne. Kolejny dzień był pełnym wrażeń treningiem logicznego myślenia oraz zastrzykiem naukowej wiedzy:  programowanie robota GeniBot, prezentacja multimedialna o Układzie Słonecznym oraz pokaz naukowy w wykonaniu Fabryki Kreatywności z Kęt zadowoliły najbardziej wybredne umysły. Środa minęła nam pod znakiem sztuki. Mali artyści, nie dość, że mogli dowiedzieć się paru ciekawostek o sztuce i poznać nazwiska znanych artystów i tytuły ich najsłynniejszych prac, to jeszcze mieli możliwość wykazać się artystycznie malując na ogromnej folii rozciągniętej pomiędzy filarami w Oddziale dla Dzieci – efekt zaskoczył wszystkich!
Las, przyroda i  baśniowe przygody w najbardziej tajemniczych zakątkach biblioteki to temat czwartkowego questu, podczas którego wszystkie drużyny spisały się znakomicie i rozwiązały wszystkie zadania. Ostatni  dzień lipcowych zajęć wakacyjnych w oddziale dla dzieci Działu Udostępniania Zbiorów i Animacji pod hasłem „Jak to drzewiej bywało?” obfitował w retro zabawy i ciekawostki z Marią Konopnicką w roli głównej. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o przeszłości, zajrzyjcie do książki Małgorzaty Strzałkowskiej “Dawniej czyli drzewiej”!

Na kolejne zajęcia w bibliotece zapraszamy w dniach 7-11.08. Obowiązują zapisy od 31.07.

Filia w Balinie

W czasie Kulturalnych wakacji w mieście w Filii w Balinie bawiliśmy się hasłem “Wakacje w stylu boho“. W trakcie dwóch tygodni zajęć dzieci uczyły się m.in. jak własnoręcznie zrobić wakacyjne łapacze snów, do których wykorzystaliśmy kolorowe tasiemki, sznurki i piórka, przygotowywały również własne scrapbooki wypełnione wspomnieniami z wakacji, kreatywne pocztówki czy kolorowe pompony, z których następnie powstawały kwiaty. Oprócz zajęć plastycznych były także warsztaty budowania z kloców LEGO, gry i zabawy integracyjne oraz piknik na zakończenie wakacji, w przygotowaniu którego wsparły nas przedstawicielki Kreatywnego Klubu Kobiet w Balinie przygotowując dla dzieci przekąski oraz przepyszną loterię owocowych koktajli.   

Filia w Luszowicach

Bohaterami tegorocznych zajęć wakacyjnych w Filii w Luszowicach były motyle. Dzieciaki tworzyły witraże, przestrzenne rzeźby, motylowe ozdoby do doniczek. Nie zabrakło również zajęć sportowych  prowadzonych przez Ireneusza Palkę, trenera LKS „Polonia” Luszowice oraz rękodzieła artystycznego. Pod okiem p. Małgorzaty Grygierczyk z KGW „Luszowianki” uczestnicy zajęć wykonali imponujące kwiaty z liści kukurydzy, których nie powstydziła by się żadna kwiaciarnia. Podczas Dnia Owoca powstały owocowe stwory. Wyglądały one nie tylko pięknie, ale i smakowicie. Wiele emocji wzbudził konkurs plastyczny, którego tematem były oczywiście motyle. Dzieciaki nie mogły doczekać się ogłoszenia wyników i rozdania nagród. Finałem akcji była Gala Laureatów Konkursu, motylowa gra na czas i imprezka.

Filia os. Południe

Filia os. Południe zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników warsztaty artystyczne pod hasłem: Mali artyści – styliści.  Cały tydzień w naszej bibliotece panował wesoły gwar, ponieważ dzieci nie opuszczał dobry humor. 
W pierwszym dniu warsztatów nasi mali artyści wykonali autorskie ozdoby z materiałów pozyskanych z recyclingu oraz z darów natury – patyczków i winorośli. Powstały przepiękne zawieszki, które teraz z pewnością zdobią ich domy.
Wtorek upłynął pod hasłem: „Sowa mądra głowa” – uczestnicy warsztatów nie tylko wykonali szyszkowe sowy, ale również w ramach zabawy zagrali w kalambury i odpowiadali na trudne zagadki. 
Środa, to był dzień prawdziwych talentów. Na kawałkach makulatury powstały oryginalne arcydzieła – przepiękne wakacyjne pejzaże.  
W czwartkowy poranek uczestnicy poczuli się niemal jak w kopalni soli. Kilogramy tego kruszcu zamieniały się w ich dłoniach w tęczowy piasek, który szczelnie wypełnił malutkie słoiczki.  
W ostatnim dniu zajęć w naszej bibliotece zrobiło się zielono! Każdy uczestnik wracał do domu z wykonanym przez siebie niezwykłym kaktusem, którego nie trzeba podlewać! 
Wszystkim uczestnikom tegorocznych warsztatów dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że wszyscy bawiliśmy się równie dobrze i spotkamy się znowu w przyszłym roku.  

Filia w Płazie

26.06.2023 
W poniedziałek w Filii w Płazie pod czujnym okiem specjalisty z Polskiego Centrum Profilaktyki uczestnicy mieli okazję lepiej poznać mechanizmy powstawania uzależnień od Internetu, telefonu i gier komputerowych. Przekonaliśmy się, że najlepszą alternatywą dla komputera jest wspólna zabawa, rozwijanie swoich zainteresowań i ruch. 

27.06.2023 
Wtorkowa pogoda pokrzyżowała wakacyjny plan zajęć dla dzieci, ale nie daliśmy za wygraną i dobrze się bawiliśmy przy „sznurkowych wyplatankach”. Na zdjęciach jeszcze trudno określić jaki będzie efekt końcowy prac, ale na pewno się nim pochwalimy. 

28.06.2023 
Fotografia była tematem przewodnim na środowych zajęciach. Spotkanie poprowadziła Aga Cudak, której serdecznie dziękujemy za poświęcony czas. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zostanie przez uczestników dobrze wykorzystana np. podczas wakacyjnych wycieczek.  

29.06.2023 
Wakacyjne zajęcia w płaziańskiej filii to codziennie inny temat, w czwartek było roślinkowo – ale zupełnie nie tak jakbyśmy się mogli spodziewać. Naszymi gośćmi były Anna Salamon i Alicja Krzanik – autorki wyjątkowej książki, której ilustracje to rośliny wydziergane na szydełku. Na spotkaniu było milutko, mięciutko i włóczkowo. Na zakończenie warsztatów w własnoręcznie wykonanych włóczkowych doniczkach uczestnicy zajęć posadzili fasolki. Czekamy co z nich wyrośnie.

30.06.2023 
Na zakończenie pierwszego tygodnia wakacyjnych zajęć w Filii w Płazie odwiedziliśmy Pana Marka Oleszyckiego. Dzięki tej wizycie przenieśliśmy się kilkadziesiąt lat wstecz. Barwne opowieści i eksponaty z życia dawnej wsi wzbudziły ogromną ciekawość wśród dzieci. Serdecznie dziękujemy za gościnę Panu Markowi Oleszyckiemu, a Pani Alicji Oleszyckiej za poczęstunek – szczególnie za pyszne ciasteczka, które wszystkim dzieciom bardzo smakowały. 

We wtorek dzieci wykonywały ciekawe prace rękodzielnicze. Praca była dwuetapowa, ale obiecaliśmy się pochwalić efektem końcowym. Oto on – piękne makramowe liście. Ciekawe gdzie uczestnicy warsztatów znaleźli dla nich miejsce? 

03.07.2023 
W ramach wakacyjnych zajęć dla dzieci postanowiliśmy zadbać o formę i trochę poćwiczyć. Nauka w szkole, zajęcia dodatkowe i mnóstwo innych obowiązków sprawiają, że zapominamy o aktywności fizycznej. 
Pod czujnym okiem Magdaleny Michałek cała grupa dzielnie wykonywała ćwiczenia, które tylko na zdjęciach wyglądają na łatwe. Dziękujemy naszej instruktorce za poświęcony czas. 

04.07.2023 
We wtorek wybraliśmy się z naszymi młodymi czytelnikami do znajdującego się pięknym leśnym zakątku Paintball Adrenalina. Zostaliśmy tam zaproszeni przez Natalię Działek, która przygotowała dla nas grę terenową “Cwany Lis”. Spędziliśmy czas na super zabawie – zagadki, łamigłówki, zadania zręcznościowe i wiele innych ciekawych aktywności czekało na graczy. Drużyny dzielnie rozwiązywały wszystkie zadania, aby dotrzeć do mety, gdzie czekał na wszystkich skarb. Zmęczeni, ale dumni z wykonanych działań, zakończyliśmy spotkanie posiłkiem z grillowanych kiełbasek. Serdecznie dziękujemy Paintball Adrenalina za gościnę, a Natalii Działek za super grę.

05.07.2023 
Wakacyjne zajęcia w bibliotece w Płazie w środę miały bardzo zróżnicowany charakter. Zaczęliśmy od warsztatów prowadzonych przez Magdalenę Jakiel. Było o mleku i jego przetworach. Dzięki nim wiemy, co znajduje się w mleku, jak powstaje jogurt, kefir, maślanka i ser. Dzieci miały także okazję wypróbować swoje talenty kulinarne przygotowując dania z produktów mlecznych, które potem ochoczo zjedliśmy, i najedzeni wyruszyliśmy do Muzeum Sakralnego znajdującego się w podziemiach kościoła w Płazie. Naszym przewodnikiem po muzeum był, znany już dzieciom, Pan Marek Oleszycki. W muzeum znajduje się między innymi kolekcja obrazów, z których część zdobiła ściany domów w Płazie. Oprócz obrazów w muzeum znajduje się wiele ciekawych eksponatów świadczących o lokalnej historii. Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Jakiel za super warsztaty, a Panu Markowi Oleszyckiemu za oprowadzenie po muzeum i opowieści o historii Płazy. 

06.07.2023 
Angielski na wesoło i makramowe breloczki to czwartkowe tematy wakacyjnych warsztatów. Wesołą zabawę w języku angielskim poprowadziła dla dzieci Pani Natalia Lyons, której bardzo dziękujemy za poświęcony czas. A instruktarz i pomoc przy tworzeniu breloków był zadaniem pracowników biblioteki. Jak widać na zdjęciach zarówno instruktorzy, jak i kursanci spisali się wyśmienicie. 

07.07.2023 
Na zakończenie tegorocznych zajęć wakacyjnych dla dzieci zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Płazie. Wielkie podziękowania dla księdza proboszcza Grzegorza Łopatki za udostępnienie nam kościoła do zwiedzenia. Skorzystaliśmy także z uprzejmości Pana Marka Oleszyckiego, który oprowadził naszą grupę po placu przykościelnym i samym kościele. Żeby mile wspominać wakacyjne spotkanie dzieci zrobiły “bransoletki przyjaźni”.

Zajęcia w bibliotece dobiegły końca, ale wakacje nadal trwają. Życzymy ładnej pogody, dobrej zabawy, odpoczynku. 

Filia w Pogorzycach

Tegoroczne zajęcia wakacyjne zorganizowane prze filię biblioteczną w Pogorzycach przebiegały pod wspólnym tematem Wakacje w tajemniczym ogrodzie.  
Przez dwa tygodnie, od 26 czerwca do 7 lipca, codziennie odbywały się dwugodzinne kreatywne, dotyczące świata roślin, zajęcia dla dzieci.  
Wykonaliśmy witraże z kwiatów przyniesionych z ogrodu oraz kwiatowe ozdoby z glinki samoutwardzalnej. Dzieci zwiedziły wystawę kwiatów z bibuły, wykonanych przez panią Irenę Jarczyk, mieszkankę Pogorzyc.  
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia szycia ręcznego, w czasie których powstały kolorowe zawieszki z filcu. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci poznały jadalne rośliny, które możemy spotkać w naszym sąsiedztwie oraz przygotowały zdrową przekąskę – szaszłyki z owoców.  
Wakacyjną energię oraz dobry humor wykorzystaliśmy podczas wspólnych gier i zabaw zespołowych.   
Odbyły się dwa wyjątkowe spotkania z niezwykłymi gośćmi.  
W pierwszym tygodniu z roślinkowymi warsztatami przyjechały do biblioteki w Pogorzycach Alicja Krzanik oraz Anna Salamon, autorki książek: “Roślinkowa książka”, “Literkowa książka”, “Cyferkowa książka”, do których ilustracje zostały najpierw wykonane na szydełku, a następnie sfotografowane.  Opowieściom o tajemniczym świecie roślin towarzyszył pokaz niezwykle kolorowych szydełkowych ilustracji.   
Na zakończenie zajęć wakacyjnych gościliśmy w naszej bibliotece wyjątkowego gościa pana Mariana Witka – edukatora z Wioski pod skałą w Bolęcinie, który opowiedział legendy  i ciekawostki geologiczne o znajdującej się tam skałce triasowej.  Zajęcia wakacyjne w bibliotece w Pogorzycach pokazały dzieciom jak rozwijać swój talent  i zainteresowania oraz jak wiele jest interesujących sposobów spędzania wolnego czasu. 

Warsztaty z luksografii i pokaz naukowy zrealizowano w ramach projektu “Na tropie Świerszczyka”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Roślinkowe warsztaty z Panią Alicją Krzanik i Anną Salamon oraz warsztaty profilaktyczne prowadzone przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa odbyły się w ramach projektu ” Zdrowa zabawa – fajna sprawa”. Dofinansowano przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie.

Scroll to Top