79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00 rozpoczęło się największe polskie zbrojne wystąpienie przeciwko wojskom niemieckim okupującym Warszawę, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.

Powstanie było militarnie wymierzone przeciw Niemcom, z kolei politycznie wobec ZSRR.

Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed przybyciem do niej Armii Czerwonej.  Chcieli wzmocnić na politycznej arenie międzynarodowej pozycję rządu Polskie na uchodźstwie, oraz powstrzymać rozpoczęty przez Stalina proces sowietyzacji Polski.

Przez dwa miesiące ciężkich walk oddziały powstańcze zmuszone były radzić sobie same, ponieważ pomoc dla nich miała charakter mocno ograniczony. Wsparcie jakiego udzieliły Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, było nie wielkie i nie wpływało znacząco na sytuację w Warszawie, dodatkowo niejednokrotnie wysyłane przez zagranicznych sojuszników wsparcie trafiało w ręce okupanta.

W rezultacie polskie siły powstańcze przez kończące się zapasy amunicji i jedzenia, oraz dramatyczną sytuację ludności cywilnej zmuszone były do kapitulacji.
3 października 1944, po 63 dniach bohaterskich walk o wolność dowództwo AK ogłosiło upadek powstania.

Powstanie warszawskie uznawane jest jako jedno z najważniejszych wydarzeń historii Polski – mimo to dyskusja na temat trafności decyzji o rozpoczęciu powstania trwa do dziś. Jedni uważają powstanie jako słabo zorganizowaną akcję i niepotrzebny rozlew krwi, inni natomiast uważają je jako bohaterski zryw ludności Warszawy dający nadzieję na odzyskanie wolności.

W trakcie walk straty wojsk  polskich wyniosły ok. 16 tyś. zabitych i  zaginionych, 20 tyś. rannych i 15 tyś. wziętych do niewoli, na skutek niemieckich ataków lotniczych, ciężkich warunków, oraz masakr urządzanych przez niemieckiego okupanta szacuje się, że zginęło 15 tyś. – 2- tyś. ludności cywilnej.

Mimo dyskusji o racjonalności powstania, osoby biorące w nim udział niewątpliwie zasługują na miano bohaterów. Bez zastanowienia zaryzykowali swoje życie w walce o wolność. Niejednokrotnie byli to młodzi ludzie, którzy szli walczyć o to w co wierzyli.

Niestety większości Powstańców już z nami nie ma, ale ci którzy zostali mówią, że gdyby była potrzeba zrobiliby to znowu.
My jako następne pokolenia musimy pamiętać o ich odwadze i bohaterstwie i dbać o to, aby pamięć o nich nigdy nie umarła.

 

Zapraszamy dzisiaj o godzinie 16.55 na Plac Tysiąclecia w Chrzanowie, gdzie razem z Hufiec ZHP Chrzanów im. dh dr Zdzisława Krawczyńskiego uczcimy pamięć o bohaterstwie Powstańców.

 

Scroll to Top