Za nami 12. już odsłona akcji
Po raz kolejny mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w widowisku literackim w formie happeningu miejskiego.
W tym roku było to POJEDNANIE, pod patronatem Pary Prezydenckiej i lokalnym honorowym patronatem Burmistrza Miasta Chrzanowa.
Dzięki uprzejmości Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich oraz Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej BENEDYKT I EMILIA KORCZYŃSCY wraz z JUSTYNĄ ORZELSKĄ zapraszali Państwa do udziału w tym miejskim evencie:
Nagrywanie tej video zapowiedzi było dla nas nie lada zadaniem!
Ale wróćmy już do 9 września, do dnia w którym, w specjalnie zaaranżowanej scenografii, w strojach z epoki, spotkaliśmy się w ogrodzie Domu Urbańczyka z rodzinami Bohatyrowiczów oraz Korczyńskich.
Wysłuchaliśmy tam ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.
Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy.
Przypomnieliśmy sobie wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.
Czytali mieszkańcy naszego miasta i powiatu, od lat związani z samorządem, lokalnym i wojewódzkim, szeroko rozumianą kulturą, sztuką, muzyką, poezją, czytelnictwem, a także edukacją, działalnością wychowawczą, dziennikarstwem. Wszyscy na co dzień w różnym zakresie pracują słowem, wyrażanym mową i na piśmie. W pracy, komunikowaniu się między ludźmi, w upowszechnianiu kultury i sztuki. Kreują i dbają o piękno i kulturę słowa.
Powieść Elizy Orzeszkowej jest niezwykłym utworem napisanym w czasach, kiedy wskazywanie dobrych wzorców postępowania oraz postaw patriotycznych było szczególnie ważne. Etos pracy oraz echa powstania styczniowego stanowią istotne przesłanie utworu. Jest ono oczywiście wpisane w losy bohaterów, którzy zostali przedstawieni podczas dzisiejszej inscenizacji. Gospodarzami naszego spotkania byli: mieszkający w Korczynie Benedykt Korczyński z żoną Emilią, dziećmi Leonią i Witoldem oraz zarządzającą domem krewną Martą Korczyńską i rezydentką Justyną Orzelską oraz jej ojcem. Na spotkanie przyjechali również- z Osowiec pani Andrzejowa Korczyńska z synem Zygmuntem, wdowa po bracie Benedykta oraz z Olszynki państwo Maria i Bolesław Kirłowie z dziećmi. Towarzyszył im bogaty krewny, bogaty arystokrata-Teofil Różyc. Ważnymi zaproszonymi gośćmi byli także przedstawiciele zaścianka Bohatyrowiczów, z których głos zabrali Anzelm Bohatyrowicz i jego synowiec Jan oraz najbogatsza panna na wydaniu- Jadwiga Domuntówna. Głównym wydarzeniem, które zaskoczyło zebranych- wzruszyło lub zbulwersowało- stały się zaręczyny przedstawicieli dwóch stanów Justyny i Jana. To mezalians powtarzający losy protoplastów rodu Bohatyrowiczów- Jana i Cecylii, udowadniający jednak, że miłość nie zna żadnych granic, a praca może człowieka wynieść ponad innych, wzbudzić szacunek i podziw.
Nie wszyscy nasi dzisiejsi bohaterowi byli idealni, ale Orzeszkowa zderzając postacie na zasadzie kontrastu, dokonywała ich oceny i wskazywała, które z nich w trudnych czasach popowstaniowych, czasach pozytywizmu są najbardziej pożądane.
Zaczynając pracę nad powieścią Nad Niemnem Orzeszkowa planowała napisać utwór obyczajowy o małżeństwie ubogiej szlachcianki Justyny z pracowitym chłopem Janem. Pojawiły się jednak wątki dodatkowe, które sprawiły, że powieść stała się ważnym utworem poruszającym skomplikowana problematykę ówczesnych czasów. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem czytelników. Gdy od 1876 roku w Tygodniku Ilustrowanym ukazywały się kolejne odcinki Nad Niemnem, stałym obrazkiem stał się tłum oczekujący pod urzędem pocztowym. Pracownik poczty wychodził z nowym numerem tygodnika i czytał kolejne fragmenty historii nadniemeńskich bohaterów, Po zakończeniu tłum się rozchodził i żywo komentował przedstawione wydarzenia. Bohaterowie wrastali bowiem w życie czytelników, stawali się postaciami niemal namacalnymi jak sąsiedzi czy krewni. Autorka mogła więc czuć satysfakcję. Udało się jej stworzyć dzieło aktualne, wypływające z samego życia, które budziło wiarę w ważną rolę tradycji, kultury i miłości oraz budziło nadzieje na wyzwolenie z zaborczych więzów. Tym bardziej, że akcja utworu toczyła się w realnej, istniejącej miejscowości- Miniewicze oraz Bohatyrowicze, a fabułę niemalże napisali mieszkańcy tych wsi oraz ludzie, których Orzeszkowa napotkała na swojej drodze życia. Dowodem na to są zapiski historyczne, pamiętnikarskie oraz listy. W jednym z nich – zaadresowanym do Iwanowskiego pisała: „Wiele rzeczy chciałabym panu opowiedzieć o minionym lecie, które spędziłam lepiej, przyjemniej i zdrowiej , niż mi się to od dawna zdarzyło. Przyczyny tego były różne. Przede wszystkim skończyłam powieść moją nad Niemnem i doświadczyłam tego zadowolenia, jakie sprawia wykonanie każdej większej pracy. (…) Ze szlachtą zagrodową zapoznałam się w tym roku jeszcze bliżej i ściślej niż przedtem”.
W naszym czytaniu, jako goście salonu państwa Korczyńskich udział wzięli (alfabetycznie) :
- Agnieszka Bachtenko / czytelniczka chrzanowskiej biblioteki
- Marek Bębenek / Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
- Bożena Bierca / Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie
- Kamil Bogusz / Dyrektor Muzeum im. I. i M. Mazarakich w Chrzanowie
- Bogumiła Boho / Dyrektor SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Chrzanowie
- Łukasz Brzózka / Prezes Wodociągów Chrzanowskich
- Gustaw Czerwik / Akademia Słowa/ MBP Chrzanów
- Aneta Drzewiecka / Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
- Jadwiga Dudek / Przewodnicząca Gminnej Komisji Alkoholowej
- Philippe Duquesnoy / Polonia Francja
- Danuta Jakubowska / DKK- Dyskusyjny Klub Książki
- Marcin Kaczmarek / P.O. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie
- Krzysztof Kasperek / Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie
- Adam Kasperkiewicz / wice Prezes UTW Chrzanów
- Robert Maciaszek / Burmistrz Miasta Chrzanowa
- Wanda Potoczek / DKK- Dyskusyjny Klub Książki
- Tomasz Siemek / Teatr Ludowy Tradycja w Okleśnej
- Iwona Szelichiewicz / Rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie
- Annik Witkowski-Bos / Polonia Francja
- Jolanta Zubik / Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Gospodarzami literackim byli: Olga Piotrowska, Zbigniew Klatka.
Koordynatorem tegorocznego eventu była Agnieszka Kęska.
A towarzyszyli im:
- Maria Piechowska / Oddział dla dzieci
- Edward Górecki / Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej
- Piotr Szwed / Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej
oraz młodzież I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką Małgorzaty Ciupek – Gładys: - śpiewająca i czyniąca klimat Zosia Kozioł
- Marysia Głuszczenko
- Eliza Makusiewicz
- Daria Sady
- Julia Cebula
- Jagoda Smrek
- Sandra Sikora
- Anna Barwa
- Izabela Diakowska
- Mira Gorczyca
- Julia Dębska
- Maciej Jamrozik
- Marcel Wcisło
Bardzo szczególne podziękowania dla:
- Olgi Piotrowskiej – za wybór tekstów, przygotowanie pantomimy i wizażu aktorów
- Zbyszka Klatki – za prowadzenie widowiska – pomysły, podpowiedzi, wsparcie
- uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie za cudne kreacje artystyczne
- Muzeum, za udostępnienie tak wspaniałego venue i pomoc wszelaką
- Pracowników Chrzanowskiego Domu Kultury za pomoc techniczną
- oraz dla wszystkich osób z obsługi, sympatyków Biblioteki, które pomagały przy organizacji tego eventu, ale nie widzimy ich dzisiaj na scenie tego ogrodu – za pomoc w sprawnej organizacji tego eventu i dobre słowa!
Patronat honorowy lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa Robert Maciaszek
Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, Chrzanowska Telewizja Lokalna
Współpraca: Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Chrzanowie, Stowarzyszenie UTW, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Wodociągi Chrzanowskie, Kawiarnia Literacka Melba.
Adresaci: czytelnicy MBP, mieszkańcy miasta
Oto fotorelacja z POJEDNANIA:
Zapraszamy do udziału za rok!