Spotkanie z technologiem NASA  Les Johnson „Podróż do gwiazd”

Spotkanie z technologiem NASA Les Johnson „Podróż do gwiazd”

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprasza 20.09.2023 r. o godz. 17:00 na spotkanie z technologiem NASA  Les Johnson pt. „Podróż do gwiazd”. Spotkanie będzie odbywać się w języku angielskim z tłumaczeniem.

PODRÓŻ DO GWIAZD

Czy możemy udać się do gwiazd? Zainteresowanie podróżą na planetę krążącą wokół innej gwiazdy wydaje się obecnie większe niż kiedykolwiek od początku ery kosmicznej. Wraz ze stale rosnącym katalogiem planet pozasłonecznych, których liczba sięga obecnie tysięcy, oraz pojawieniem się projektu Breakthrough Starshot (finansowany ze środków prywatnych, wart 100 milionów dolarów wysiłek mający na celu opracowanie technologii niezbędnych do wysłania statku kosmicznego do najbliższej gwiazdy), wielu zadaje sobie pytanie, czy taka podróż może być możliwa. Les przedstawi podsumowanie wyzwań i możliwości, w oparciu o prawdziwą naukę, aby odpowiedzieć na to pytanie. (Jego krótka odpowiedź brzmi: “tak – jeśli sprostamy wyzwaniu!”) – na podstawie mojej niedawno opublikowanej książki A Traveler’s Guide to the Stars | Princeton University Press.

Les Johnson jest futurystą, autorem i technologiem NASA. Jest członkiem-założycielem Interstellar Research Group, członkiem Międzynarodowej Akademii Astronautyki, członkiem British Interplanetary Society, członkiem National Space Society i został przyjęty do MENSA. Les jest autorem kilku powieści science fiction i wielu popularnonaukowych książek non-fiction o kosmosie i jego eksploracji, w tym niedawno opublikowanej książki A Traveler’s Guide to the Stars wydanej przez Princeton University Press. Na co dzień Les pracuje w Centrum Lotów Kosmicznych NASA George’a C. Marshalla w Huntsville w stanie Alabama, gdzie pełni funkcję głównego badacza technologii stojącej za pierwszymi planowanymi w USA międzyplanetarnymi misjami kosmicznymi z wykorzystaniem żagla słonecznego. Podczas swojej kariery w NASA Les pełnił funkcję kierownika Biura Programów i Projektów Kosmicznych, Projektu Technologii Napędów Kosmicznych oraz Projektu Badań Napędów Międzygwiezdnych. Jego strona internetowa: https://www.lesjohnsonauthor.com/

20 wrzesień 2023