Dzień Papieski
27 lipca 2005 roku w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, Sejm RP ustanowił dzień 16 października, dniem Papieża Jana Pawła II.
Równolegle, w Kościele rzymskokatolickim w Polsce, ten dzień obchodzony jest jako Dzień Papieski. Jest to wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. W tym dniu, zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży, z niezamożnych i ubogich rodzin.
Jan Paweł II był wybitnym Polakiem i stanowi wzór do naśladowania dla wszystkich pokoleń naszych Rodaków, w kraju i tych rozsianych po świecie. Był dumny ze swojego pochodzenia i do końca życia pozostał wrażliwy na sprawy Ojczyzny. Wiele jego przemówień poruszało kwestię narodu, roli jednostki we wspólnocie oraz dbania o korzenie, z których wyrastamy.
Polskie Radio z okazji Dnia Papieskiego przygotowało serię podcastów:
PONIEDZIAŁEK (16.10)
W podkaście “Zaklinacze czasu” (godz. 6.00) naszymi gośćmi byli dr Milena Kindziuk, autorka książek i publicystka oraz socjolog, profesor Michał Łuczewski. Rozmawialiśmy o tym, w jakich nieoczywistych miejscach można podróżniczo spotkać się z Papieżem. Bo to nie tylko Kraków i Wadowice, ale też miejsca, które wiązały się z pasją aktorsko-sportową Karola Wojtyły.
W “Czwórce do piątej” (godz. 14.00) sprawdzimy, jak zostać papieżem. Teoretycznie papieżem zostać może każdy ochrzczony mężczyzna na świecie. W praktyce kardynałowie-elektorzy (czyli wszyscy ci, którzy w dniu konklawe nie ukończyli 80 lat) wybierają go ze swojego grona. Przyszły papież musi zdobyć 2/3 głosów kardynałów. Jaką drogę trzeba przebyć, by zostać głową Państwa Watykan?
W audycji “Wieczór z Czwórką” (godz 21.40) zapraszamy do wysłuchania reportażu “Żywy pomnik” Joanny Bogusławskiej. Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. W ciągu dwudziestu trzech lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do “nowej wyobraźni miłosierdzia”. Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.