Małopolska Noc Naukowców
Za nami Małopolska Noc Naukowców 2023. Co to był za wieczór! Eksperymenty, wykłady, hologramy, drukarki 3D, wirtualne światy i dojna krowa! Była to również świetna okazja, aby poznać ofertę szkół średnich z naszego powiatu oraz pracę Wodociągów Chrzanowskich.
Hasłem tegorocznej edycji było „Od średniowiecznych pastwisk do sztucznej inteligencji”. Dlatego do Chrzanowskiej Biblioteki zawitała Dojna krowa, która okazała się atrakcją wieczoru. Cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Uczestnicy po wydojeniu krowy otrzymywali dyplom dojarza. Moc atrakcji czekała na najmłodszych w oddziale dla dzieci, który przygotował wiele atrakcji: quizy, animowane kolorowanki, podłogę interaktywną. Można było również stać się Mikołajem Kopernikiem! Jednak największą atrakcją okazały się błyszczące tatuaże oraz kolorowe warkoczyki.
Panie na stoisku firmy Smart Nanotechnologies dawały wskazówki jak można zadbać o swojego pupila dzięki nanotechnologii oraz zaprezentowały linię produktów pielęgnacyjnych dla zwierząt domowych Safe Animals.
Wiele osób spróbowało swoich sił w quizie o Mikołaju Koperniku, co okazało się nie łatwym zadaniem. Młodzież chętnie wzięła udział w naszej zabawie Barbie vs. Oppenheimer i przebrała się za jedną z postaci filmowych. W tym starciu zdecydowanie wygrała Barbie.
Zaskakującym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się wykłady. Stary wspaniały świat – Soma Anity Szumiło był ciekawym połączeniem wykładu ze spacerem sensorycznym. Uczestnicy pobudzili swoje zmysły smaku, słuchu i dotyku. Okazało się, że w bibliotece mamy wielu fanów średniowiecza, którzy licznie pojawili się na wykładzie Dr hab. Katarzyna Kaczor- Scheitler, która opowiadała o średniowieczu jako epoce kontrastów. Paweł Ryba nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych „FABLOK” w Chrzanowie, wystąpił z wykładem Inteligentny dom i przybliżył nam jak wykorzystać nowe technologie w naszym domu, tak aby stał się idealnie do nas dopasowany. Serię wykładów zakończył Karol Baranowski, który poruszył temat sztucznej inteligencji, chata GPT i przedstawił korzyści oraz zagrożenia związane z rozwojem AI.
Uczniowie II LO w Chrzanowie z klasy z edukacją medyczną pokazywali jak zbudować podwójną helisę DNA, jak zrobić dobry preparat mikroskopowy oraz co można zobaczyć pod mikroskopem np. w owocach gruszki, jabłka. Klasa mundurowa zorganizowała pokaz broni oraz przygotowała trzy profesjonalne fantomy i edukowała w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy.
Wodociągi Chrzanowskie przygotowały stoisko, na którym przeprowadzano różne eksperymenty chemiczne. Przedstawiciele wodociągów opowiadali również w jaki sposób przeprowadzanie jest badanie wody i jakiej aparatury do tego używają.
Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini przygotował ciekawe eksperymenty przyrodnicze i chemiczne. Uczestnicy na własnej skórze mogli się przekonać jak działa oddziaływanie elektrostatyczne oraz wyszukać konstelacje przy pomocy obrotowej mapy nieba. Na uczestników czekały również zestawy odczynników do wykonywania prostych analiz z zakresu kryminalistyki, takich jak identyfikacja grup krwi, odciski linii papilarnych czy ślady traseologiczne. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudziła również ciecz nienewtonowska.
Podczas Nocy Naukowców można było przenieść się do wirtualnego świata za pomocą gogli Oculus. Podczas zajęć uczestnicy mogli stworzyć własne kartonowe gogle, w których wykorzystuje się smartfony, by uruchomić wirtualną rzeczywistość.
Zespół Szkół Technicznych „FABLOK” w Chrzanowie zaprezentował drukarki 3D, projektor hologramów 3D oraz panel słoneczny i sposób jego działania.
W czytelni mieliśmy dwa stoiska cieszące się dużą popularnością. Stoisko, na którym można było spróbować swoich sił w grach logicznych Smart Games (Uwaga! Możecie je u nas wypożyczyć). Oraz stoisko, gdzie były oddane do dyspozycji uczestników maszyny liczące, które są eksponatami z wystawy Machinae Calculatoriae. Wystawę możecie u nas zwiedzić jeszcze do 20 października (obowiązują zapisy).
To był niesamowity wieczór! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, wolontariuszom za pomoc i przede wszystkim partnerom za świetnie przygotowane stoiska i wykłady.
Zobaczcie zdjęcia!