Zmiana czasu z letniego na zimowy
Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin – jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Myślał , że dzięki temu ludzie pracować bardziej efektywnie kiedy będą wcześniej kłaść się i wstawać. Swój pomysł przedstawił w dokumencie naukowym w połowie XVIII wieku, jednak przedstawił zbyt mało argumentów potwierdzających jego tezę, przez co jego pomysł nie spotkał się z aprobatą.
Na ten sam pomysł w późniejszym czasie wpadł brytyjski polityk William Willet. Argumentował to możliwością oszczędności pieniędzy na oświetlenie. Nie udało mu się jednak przekonać do tego rządu.
Pierwszy naród jaki zdecydował się na przestawienie zegarków to Niemcy. Zmiana czasu związana była z kwestiami logistycznymi i ekonomicznymi. Została wprowadzona w kwietniu 1916 roku, w połowie I Wojny Światowej.
Za przykładem Niemiec poszła Anglia, oraz USA. Obecnie zmiana czasu na letni i zimowy stosowany jest aż w 70 państwach.
W Polsce zmiana czasu uwarunkowana była sytuacją polityczną. Pierwszy raz zegarki przestawiono u nas w 1919 roku. Później po kilkuletniej przerwie wróciliśmy do zmiany czasu dopiero od czasu okupacji hitlerowskiej aż do 1946. Jednak dopiero od roku 1977 zmiany czasu obowiązują co roku.
Zmiana czasu niesie za sobą wiele wad.
Są to m.in. trudności w organizacji transportu kolejowego i lotniczego, problemy z koncentracją i uczucie zmęczenia, zwiększone ryzyko występowania stanów depresyjnych i lękowych.
Jak możemy sobie radzić ze zmianą czasu?
Wieczór przed zmianą czasu połóż się spać godzinę wcześniej, stosuj suplementy z melatoniną, które pomagają w uregulowaniu rytmy dobowego.
Niestety czy tego chcemy czy nie, to nie możemy uniknąć zmiany czasu… Ale przynamniej możemy pospać godzinę dłużej