11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce, które obchodzone corocznie jest 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania w 1918 przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
Wybór 11 listopada można uzasadnić przez zbieg wydarzeń w Polsce z zakończeniem I Wojny Światowej, dzięki zawartemu rozejmowi 11 listopada w Compiègne, którzy przypieczętował klęskę niemiecką. Dzień przed podpisaniem rozejmu do Warszawy wrócił Józef Piłsudski. To właśnie te dwa dni pozwoliły Polakom uświadomić sobie w pełni, że ich kraj odzyskał niepodległość.
Obchody tego święta w II RP na początku miały charakter wojskowy. Dopiero w 1937, dzień 11 listopada stał się świętem państwowym.
W czasach II Wojny Światowej możliwe były jedynie konspiracyjne obchody. Za jakiekolwiek publiczne przejawy pamięci o święcie groziły surowe kary ze strony okupujących Polskę wojsk niemieckich.
Próby zakazania obchodów podjęły także władze komunistyczne. W 1945 roku święto zostało zniesione przed pseudo polski parlament Krajową Radę Narodową i zastąpione „Narodowym Świętem Odrodzenia Polski”, które zostało wyznaczone na 22 lipca. Mimo tego środowiska patriotyczne organizowały nielegalne obchody 11 listopada.
Do kart historii zapisała się 60. rocznica odzyskiwania niepodległości, która zorganizowana została przez działaczy Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, oraz Komitetu Samoobrony Społecznej KOR.
11 listopada 1978 roku, ponad dwa tysiące osób przeszły ulicami Warszawy pod Grób Nieznanego Żołnierza. Rok później zorganizowano podobne obchody, jednak tym razem ich organizatorzy zostali postawienie przed sądem, gdzie trzymali wyrok więzienia.
Świętem państwowym 11 listopada stał się znowu w 1989 r. Uchwalona przez Sejm PRL ustawa ustanowiła ten dzień „uroczystym Narodowym Świętem Niepodległości”, wolnym od pracy – „Dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.
Rocznica odzyskania niepodległości jest jedną z najważniejszych dat w naszym narodowym kalendarzu, a dla milionów Polaków okazją do uczczenia tradycji i dumy z polskiej historii. W całym kraju mieszkańcy dekorują tego dnia swoje domy i balkony biało-czerwonymi flagami, oraz śpiewają Mazurka Dąbrowskiego.