Miło było Was widzieć!
Październik dopisał! Był deszcz, było słońce i ostatnie piękne dni przed jesienną szarugą, ale przede wszystkim było intensywnie – w tym miesiącu oddział dla dzieci przyspieszył tempo i zaproponował wiele zajęć i spotkań – zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.
Nasze emocje – złość **
Podczas pierwszych z czterech październikowych spotkań biblioterapeutycznych z dr Lidią Ippoldt, pochyliliśmy się nad zjawiskiem złości – dzieci miały okazję zastanowić się, jak radzić sobie z tą emocją i jak panować nad nią na tyle, żeby nie determinowała ich działań.
Mówię w rytm *
Logorytmika to zdecydowanie najbarwniejsze zajęcia, jakie można sobie wyobrazić! Muzyka, instrumenty, kolory, śpiew, zabawa… Co tydzień z radością patrzymy na beztroskich najmłodszych, którzy oddają się muzycznej frajdzie.
Prowadzenie: Pozysfera w Chrzanowie
Radosne Odkrywanie Zwierząt z Kartami Edukacyjnymi
W październiku spotkaliśmy się na niezwykłych zajęciach, podczas których nie tylko dowiedzieliśmy się wielu fascynujących faktów na temat zwierząt, ale również poznaliśmy nową metodę nauki, która ułatwia zapamiętywanie.
Prowadzenie: Karty Edukacyjne
Współpraca: Centrum Wolontariatu „Po sąsiedzku”
Absurd nie czytać, czyli Bal u Królowej Kier
Z okazji Nocy Bibliotek przenieśliśmy się do Krainy Czarów, spowitej przez absurd. Goście zaproszeni na bal przez samą Królową Kier pojawili się licznie zachwycając strojami. Zdołali odpowiedzieć na najbardziej bezsensowne pytania Szalonego Kapelusznika, zachwycić Królową projektami tortów, zaszaleć w rytm najlepszych hitów i pozostawić po sobie pamiątkę, pozując podczas mini sesji zdjęciowej. Ach, co to był za wieczór!
On czy off? – o grach komputerowych **
Taką tematykę miały kolejne zajęcia biblioterapeutyczne prowadzone przez dr Lidię Ippoldt. Spotkanie uświetnił teatrzyk Kamishibai, który niezwykle zainteresował dzieci.
Akademia Robotyki
Nasi mali konstruktorzy spotkali się po raz kolejny, by podjąć wyzwanie ułożenia klocków Lego, a później nadania im dodatkowcyh funkcji za pomocą tabletów. Pomysłowość uczestników zajęć jak zawsze pozytywnie zaskoczyła!
Prowadzenie: Akademia Robotyki w Chrzanowie
Biblioterapia, czyli na czym polega wspieranie przez literaturę **
Dorośli zebrani podczas trzeciej odsłony zajęć z dr Lidią Ippoldt, dowiedzieli się na czym polega metoda pracy z dzieckiem zwana biblioterapią, którą często określa się jako uwrażliwianie dziecka na świat i problemy, które mają miejsce dookoła. Osoby obecne na spotkaniu dowiedziały się, w jaki sposób pracować z książką, aby pomóc dziecku odnaleźć w niej to, co ważne.
Cyberprzemoc – bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w Sieci *
Drogi Rodzicu, czy wiesz, ile godzin przed ekranami spędza dziennie przeciętny dziesięciolatek? Czy wiesz, kiedy średnio dziecko sięga po treści, które powinny być dostępne tylko dla osób pełnoletnich? Jakie zagrożenia dla dwulatka niesie oglądanie kolorowych teledysków do piosenek i co zrobić z nastolatkiem, który odmawia odejścia od komputera? Z takimi trudnymi tematami zmierzyliśmy się podczas spotkania z panią Iloną Damek. Każda osoba zgromadzona na tym wydarzeniu opuściła je z wieloma refleksjami, którymi dzieliliśmy się po zakończeniu spotkania.
Prowadzenie: Polskie Centrum Profilaktyki w Krakowie
Ćwiczenia z myślenia – ulubione zwierzątko *
Pod takim tytułem zostały zrealizowane październikowe zajęcia w oddziale dla dzieci. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o swoich ulubieńcach, z którymi mieszkają w domu albo o swoich wymarzonych zwierzątkach. Uczestnicy wysłuchali tekstu bajki, a także odpowiedzieli na trudne zagadki. Na zakończenie wszyscy rozwiązywali ćwiczenia z myślenia. Zadania okazały się bardzo ciekawe – przyłączyli się nawet rodzice.
O relacjach międzypokoleniowych **
Czwarte w tym miesiącu zajęcia z dr Lidią Ippoldt poruszyły temat bardzo ważny. Prowadząca przekazała zgromadzonym kolejną dawkę wiedzy odnośnie biblioterapii, a obecni rodzice i bibliotekarze wyciągnęli ze spotkania mnóstwo inspiracji.
Gminny Konkurs Pięknego Czytania
26 października 2023 roku po raz dziewiąty odbył się finał Gminnego Konkursu Pięknego Czytania. Uczestnicy po eliminacjach szkolnych zaprezentowali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Uczniowie klas drugich i trzecich zmierzyli się z książką „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, uczniowie klas od czwartej do szóstej z „Felix, Net i Nika oraz gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, natomiast klasy siódme i ósme prezentowały ,,Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!
Zabawy z językiem angielskim
Po raz kolejny spotkaliśmy się na zajęciach, podczas których zabawa pozwala nam poznać język angielski. Jak zawsze było ciekawie i kolorowo, nie brakowało zabaw ruchowych ani plastycznych!
Prowadzenie: Centrum Helen Doron w Chrzanowie
Czytanie na dywanie
Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawialiśmy o niezwykłych roślinach, jakimi są drzewa. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek i zobaczyliśmy z bliska niezwykłe dary drzew – kasztany, żołędzie, głóg i nie tylko!
Dziękujemy Wam za wspólną zabawę i naukę w październiku!
*
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego