Uroczyście zakończyliśmy projekt filmowy OBLICZA KAMERY
Tyle się w ramach naszych filmowych działań wydarzyło, tyle osób i instytucji zaangażowało… Ale może od początku.
Chrzanowska biblioteka już kilka miesięcy temu została zaproszona do BARDZO MŁODEJ KULTURY – ważnego, dużego projektu, w którym główną rolę gra młodzież, bo w swoich podstawach projekt zakłada podmiotowy udział młodzieży w kulturze, co bezpośrednio przekłada się na to, że to właśnie młodzi ludzie decydują jak chcą działać, jaki projekt realizować, jaką ma mieć formę i tematykę.
I kiedy MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY w KRAKOWIE, operator regionalny w Małopolsce, zaprosił naszą bibliotekę do „beemkowego” partnerowania od razu wiedzieliśmy, że chcemy, by z kolei naszym partnerem lokalnym zostało II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w CHRZANOWIE. Propozycja wspólnych działań została życzliwie i z otwartością przyjęta… I się zaczęło! Koordynatorki – EWELINA DELUGA (MBP) i ANETA SOLIŃSKA (II LO) podjęły się niełatwego, ale jak się okazało niezwykle ważnego zadania. Zaprosiliśmy uczniów klas artystycznych, by wypowiedzieli się na temat tego co chcą projektowo zrobić, jak tematyka ich interesuje. Powstało kilka pomysłów, ale ostatecznie zdecydowaną większością głosów wygrał pomysł nakręcenia filmu o niełatwej tematyce: DEPRESJA, SAMOTNOŚĆ I SAMOOKALECZNIE, czyli o problemach, które dotykają coraz większego grona młodych ludzi, o problemach, z którymi stykają się na co dzień , w gronie bliższych czy dalszych znajomych, rodziny, przyjaciół…
Zależało nam bardzo na tym, by młodych ludzi wsparli profesjonaliści i na szczęście nasze zaproszenie przyjęli panowie TOMASZ JURKIEWICZ i RAFAŁ KOSSAKOWSKI. Obaj z dużym doświadczeniem, wiedzą i umiejętnością pracy z młodzieżą. Tomasz Jurkiewicz – filmoznawca, reżyser i scenarzysta, wielokrotnie za swe filmy nagradzany (debiut fabularny „Każdy ma swoje lato”) i do nagród nominowany. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i Szkoły Wajdy. Rafał Kossakowski – pracownik POWIATOWEGO MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY w TRZEBINI, muzyk, realizator dźwięku, specjalista ds. technologii informatycznych w nauczaniu artystycznym, z doświadczeniem w pracy z muzykami na scenie, w studio, telewizji i w teatrze. Współpracuje z zespołami muzycznymi takimi jak Sztywny Pal Azji czy Świder Anyy.
Działania warsztatowe rozpoczęliśmy w drugiej połowie września. Trzy intensywne dni w bibliotece, podczas których cała grupa – 21 uczniów – pracowała nad scenariuszem, projekt otrzymał tytuł „Oblicza kamery”, a film – „dePRESJA”. Pomysł przybrał postać konkretnych zapisów i sekwencji, wszystko pod okiem Tomasza Jurkiewicza. I bardzo ważny punkt – konsultacja gotowego scenariusza z psychologiem z II LO, Panią KATARZYNĄ BOCHENEK.
Potem, po krótkiej przerwie, w październiku cztery kolejne dni i na plan wkracza Rafał Kossakowski: ćwiczenia operatorskie z kamerą, dźwiękiem, oświetleniem, plan filmowy, „przemiana” pomieszczeń bibliotecznych: sala projekcyjna stała się na chwilę „pokojem” nastolatki, a pomieszczenie socjalne „kuchnią”. W gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie, po sąsiedzku, nagrywaliśmy sceny „łazienkowe” i w klasie. Potem montaż, dźwięk, muzyka…
Cieszymy się bardzo, że zaproszenie do udziału w filmie przyjął i zagrał jedną z ról Pan ZBIGNIEW PATERAK, aktor filmowy i teatralny, absolwent krakowskiej PWST.
Ważnym elementem projektu są zakładki książkowe, które otrzymali wszyscy uczniowie liceum. Piękną i wymowną grafikę do nich wykonały uczennice działające w naszej grupie filmowej – ULA DERESZOWSKA i ZUZANNA ZWOLIŃSKA. Oprócz informacji projektowych znalazło się tam coś jeszcze: numery telefonów, z których mogą korzystać dzieci i młodzież w sytuacjach dla siebie trudnych… Jest także kontakt do naszych miejscowych placówek udzielających pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej.
Klamrą zamykającą tę warsztatową część projektu było szkolenie z zakresu komunikacji społecznej, w którym uczestniczyła nasza grupa projektowa i przedstawiciele partnerów. Było o tym, co bardzo ważne w życiu, czyli jak rozmawiać, żeby się dogadać.
Kiedy już wszystko było gotowe, zapięte na przysłowiowy ostatni guzik, pokazaliśmy efekty naszej wspólnej pracy całej społeczności szkolnej, naszym partnerom projektowym i zaproszonym gościom.
Premiera filmu odbyła się 12 grudnia 2023 w Sali teatralnej MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY, SPORTU I REKREACJI w CHRZANOWIE. Widownia pełna, goście dopisali. Dyrektor chrzanowskiej biblioteki ANNA SIEWIOREK zapoznała widzów z założeniami projektu, ważne słowa do zgromadzonych miał ANDRZEJ BIEDA, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie. W krótkim montażu filmowo – fotograficznym pokazaliśmy trochę „kuchni” filmowej czyli zdjęcia i nagrania z backstagu. I wreszcie coś na co wszyscy czekaliśmy – projekcja naszego spotu społecznego „dePRESJA”. Gromkie brawa i mnóstwo ciepłych słów, skierowanych przez naszych partnerów i obecnych na sali gości do młodzieży i wszystkich zaangażowanych w działania, potwierdzają, że naprawdę było warto.
Film, przedstawiający coraz bardziej powszechny i na szczęście coraz głośniej omawiany temat dotyczący problemów z jakimi walczą i muszą sobie radzić nastolatkowie, kończy się ważnymi słowami, które tutaj przytaczamy: PAMIĘTAJCIE, NIGDY NIE JESTEŚCIE SAMI !
Dziękujemy psychoterapeutce JOANNIE JEŻAK za jej wystąpienie podczas premiery – było o tym jak budować swoją odporność psychiczną.
I jeszcze kilka słów od uczniów, biorących udział w całym projekcie „Oblicza kamery”:
Myślę, że świetnie się bawiliśmy. Samo tworzenie filmu było nieziemskie – wykłady, zajęcia ze sprzętem, niesamowite wsparcie ze strony biblioteki – to coś, dzięki czemu czuliśmy się bardzo dobrze, zarówno podczas zajęć jak i na długich przerwach! Odkryliśmy w sobie nowe talenty, takie jak aktorstwo, reżyseria i inne, wymyślaliśmy najróżniejsze historie i problemy w filmie, korzystaliśmy z własnych doświadczeń. Według mnie te zajęcia były niesamowite!
Emi
Zajęcia prowadzone przez Pana T. Jurkiewicza bardzo mi pomogły w rozwijaniu swojej pasji związanej z aktorstwem i reżyserią. Cudownie się pracowało z osobami biorącymi udział w projekcie. Całość mocno zintegrowała grupę.
A ja jako aktorka mogłam poczuć, że robię to, co kocham.
Zuzia
Warsztaty były dla mnie odskocznią od szkolnej rutyny. Poznałam kilka nowych osób. Szkoda, że nie jest to projekt kilkumiesięczny i nie trwał dłużej. Uważam, że szkoła i instytucje powinny organizować więcej tego typu wydarzeń.
Ula
Warsztaty pozwoliły mi zobaczyć od strony technicznej proces tworzenia filmu. Nauczyłam się obsługi kamer, mikrofonów itp. Na warsztatach panowała przyjazna atmosfera. Bardzo mi się podobało.
Oliwia
Serdecznie dziękujemy LICEALISTOM, naszym PARTNEROM i wszystkim, którzy oddali swój czas i zaangażowanie, bez których ta cała wielomiesięczna praca nie mogłaby się udać:
Młodzież z grupy warsztatowo – filmowej (w kolejności alfabetycznej):
Urszula Dereszowska, Wiktoria Gębiś, Aleksandra Gładysek, Zuzanna Gonet, Olga Kieres, Julia Kowal, Oliwia Maślanka, Dagmara Mierzwa, Zuzanna Mirka, Piotr Nadskakuła, Patrycja Piłka, Oliwia Rogula, Emilia Siata, Wiktoria Skwarek, Jakub Smółka, Monika Śliwińska, Piotr Tekielak, Stanisław Tokarewicz, Laura Tychota , Tymoteusz Woźniak, Zuzanna Zwolińska
Ze strony Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie:
Jolanta Orlik – Dyrektorka
Tomasz Włodarski – Zastępca Dyrektora
Katarzyna Dzigańska – edukatorka kulturowa
Maja Dobkowska – edukatorka kulturowa
Piotr Knaś – specjalista ds. badań i analiz
Partnerzy lokalni:
Andrzej Bieda – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Chrzanowie
Anita Lipnicka – Dyrektorka Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini
Aneta Drzewiecka – Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
Bogumiła Boho – Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie
Realizatorzy:
Aneta Solińska – nauczycielka przedmiotów artystycznych, koordynatorka projektu ze strony z II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie
Ewelina Deluga – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Animacji, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Tomasz Jurkiewicz – scenarzysta, reżyser
Rafał Kossakowski – realizacja, montaż, udźwiękowienie, muzyka
Zbigniew Paterak
Katarzyna Bochenek – psycholog z II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie
Joanna Jeżak – pedagog, psychoterapeutka Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica „Pestka” w Krakowie
Fotorelacja z premiery:
fot. Agnieszka Kęska / MBP Chrzanów
Trochę kuchni filmowej, czyli backstage:
Projekt filmowo-edukacyjny zrealizowany w ramach zadania „Bardzo Młoda Kultura. Małopolska”.
Program Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025”