Ito Ogawa, Kameliowy sklep papierniczy
Wydawnictwo Tajfuny, Warszawa 2023
Wzruszająca, nieśpieszna opowieść o młodej kobiecie, która postanawia wrócić w rodzinne strony i podjąć się prowadzenia sklepu papierniczego, który od pokoleń jest w rękach jej przodków. Płynnie prowadzona, bez zbędnych wtrąceń, opisów i dialogów historia. Wciągająca od pierwszych zdań. Przy tak miłej lekturze czas upływa w mgnieniu oka, lecz nie ma się żadnych wyrzutów sumienia z powodu nieugotowanego obiadu, nierozwieszonego prania. Zagłębiamy się w „magiczny” świat japońskiej kultury, tak odległej od naszej europejskiej, a jednocześnie tak podobnej.
Bohaterka po okresie młodzieńczego buntu i przeprowadzki na inny kontynent, postanawia powrócić do miasteczka, w którym się wychowała i spędziła swoje dzieciństwo, aby kontynuować rodzinną tradycję pisania listów na zamówienie. Umiejętność epistolografii nie jest dana „z góry”. Większość zasad pisania listów zostało przekazane Hatoko przez jej babcię, która była jej mistrzynią i nauczycielką. Zderzenie się z nowymi wyzwaniami, uczuciami i ludźmi okazuję się pasjonującym a zarazem wymagającym zadaniem. Z wyczerpującymi obowiązkami w pracy młoda kobieta radzi sobie koncertowo.
Krąg życia Poppo jest obracany według pór roku, świąt oraz wyzwań zawodowych. Wąskie grono przyjaciół i znajomych zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa, daje jej stabilizację potrzebną przy wykonywanej pracy. Nie jest łatwo własnymi słowami przelać na papier uczucia i myśli obcych ludzi. Wczuć się w sytuację, w której nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy, która byłaby dla nas nie do udźwignięcia. Bohaterce sztuka ta przychodzi z zadziwiająca łatwością i lekkością, właśnie dzięki wsparciu jakie dostaje od bliskich.
Jeżeli szukajcie książki na czas bezruchu, beztroskiego odpoczynku właśnie znaleźliście taką pozycję. Życzę wam pełnego zanurzenia się w historię Hatoko i atmosferę nadmorskiej Kamakury.
Przygotowała bibliotekarka Urszula Rożdżyńska / Dział Udostępniania Zbiorów i Animacji
Źródło okładki: lubimyczytac.pl