Światowy Dzień Poezji
„Kiedyś po dobrą poezję szło się do księgarni, dziś – do paczkomatu. Współczesna poezja stała się trudna w odbiorze,
zbyt mało dialogowa i hermetyczna” – powiedział dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie dr hab. Jarosław Klejnocki.
Światowy Dzień Poezji obchodzony jest co roku 21 marca. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy UNESCO jesienią
1999 roku, podczas 30. Sesji konferencji generalnej. Celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i poezji na całym świecie. Z tej okazji cały świat, a także Polska organizuje imprezy i wydarzenia poświęcone poezji.
Instytut Książki mówi tak o Światowym Dniu Poezji: „Światowy Dzień Poezji promuje jedną z najcenniejszych form wyrazu
i tożsamości kulturowej oraz językowej ludzkości. Praktykowana przez całą historię – w każdej kulturze i na każdym kontynencie – poezja przemawia do naszego człowieczeństwa i wspólnych wartości, przekształcając nawet najprostsze wiersze w narzędzie dialogu i pokoju”.
Z okazji Światowego Dnia Poezji zapraszamy również do naszej Biblioteki. Tego dnia odbędzie się wernisaż wystawy Słowa malowane – sztuka ma moc. Wystawa zorganizowana w ramach X Pleneru Malarskiego „Słowa malowane – sztuka ma moc”, jest to artystyczne przedsięwzięcie łączące ze sobą literaturę z malarstwem i rzeźbą. Autorami prac są artyści skupieni w RSTK „Grupa na Zamku” w Oświęcimiu.
W swobodnej interpretacji malarskiej przedstawiona została twórczość m.in.: Adama Mickiewicz, Marii Konopnickiej, Juliusza Słowackiego i Bolesława Prusa.