Święto Narodowe Trzeciego Maja

Narodowe Święto Trzeciego Maja to nie tylko dzień świętowania, ale także symbol głębokiej więzi Polaków z ich historią, patriotyzmem i dążeniem do wolność.
Obchodzony dzień 3 maja każdego roku, upamiętnia uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji narodowej (po amerykańskiej), ustanowionej przez Sejm Czteroletni 1791 roku.

Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku
I rozbioru, poprzez wprowadzenie reform zmierzających ku naprawie ustroju Rzeczypospolitej, opartego na liberum veto,
i słabości władzy wykonawczej.

Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja obejmują wiele wydarzeń kulturalnych, patriotycznych i edukacyjnych, takich jak: msze, koncerty, wystawy historyczne i inscenizacje historyczne. To również czas na spotkanie z rodziną i z przyjaciółmi, aby wspólnie celebrować to ważne święto. Współczesny obchód ma również wymiar polityczny, gdyż jest to czas, kiedy politycy oraz liderzy społeczni podkreślają znaczenie demokracji, praw człowieka i suwerenności narodowej.
Jest to również okazja do zwrócenia uwagi na aktualne wyzwania z którymi boryka się Polska, jako kraj suwerenny.

Narodowe Święto Konstytucji 3 maja dla społeczeństwa polskiego polega nie tylko na uczczeniu historycznego wydarzenia, ale także na przypomnieniu o wartościach, które powinny kierować współczesnym państwem i społeczeństwem.
To czas, aby pamiętać o dziedzictwie przodków i czerpać z niego inspiracje na budowanie lepszej przyszłości dla wszystkich obywateli.