Tydzień Bibliotek 2024 pod hasłem “Biblioteka – miejsce na czasie”

Biblioteka - miejsce na czasie

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocyjną czytelnictwa i bibliotek, pod nazwą „Tydzień Bibliotek”.
Akcja ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, a także zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywało się w tygodniu, w któ®ym przypadał 8 maja – czyli Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od paru lat termin Tygodnia Bibliotek jest stały i realizowany jest w terminie 8-15 maja.

Każda edycja ma inne hasło przewodnie, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem: “Biblioteka – miejsce na czasie”.
Przestrzeni, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. Nie ogranicza się do tradycyjnych książek. “Biblioteka – miejsce na czasie” to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.

8 – 15 maja
KSIĄŻKI NA CZASIE

Literacka akcja nawiązująca tematycznie do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek, promująca literaturę dla dzieci i młodzieży.

8 – 15 maja
WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK

do nabycia ciekawe pozycje wydawnicze.

FILIA OS. POŁUDNIE

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony  jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. tydzień Bibliotek to czas, w którym nasza Biblioteka otwiera się jeszcze bardziej na swoich czytelników.

CIAŁO I UMYSŁ: AROMATERAPIA

Poznaj moc olejków. Dowiesz się jakie olejki pomagają przy bólu głowy, jakie na wyciszenie, a jakie na energie.
Prowadzenie: Teresa Garstka

BYĆ NA CZASIE – CZYLI…

Tekst z cyklu felietonów publikowanych w “Poradniku Bibliotekarza”
Autorka: Olga Nowicka

CZYTANY OBRAZ – MALARSTWO JENY POLAK

Wystawa towarzysząca kolejnej edycji konkursu “Czytany obraz”

10 maja, godz. 17:00
CZYTANY OBRAZ – MALARSTWO JENY POLAK

Rozstrzygnięcie konkursu CZYTANY OBRAZ – MALARSTWO JENY POLAK połączone z wernisażem wystawy.
W programie m.in. zwiedzanie wystawy, rozmowa z autorem, czytanie nagrodzonych prac,
Gość specjalny: Romuald Kułakowski – opowieść literacko-plastyczna “Świat kreacji pokrewnej”

11 maja, godz. 10:30
DKK – DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA DZIECI: CZYTANIE NA DYWANIE

Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat.
Na zajęcia obowiązują ZAPISY (od 4.05) osobiście lub telefonicznie, w godzinach pracy oddziału dla dzieci.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LIMERYKÓW

Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat.

13 maja, GODZ. 17:00
CIAŁO I UMYSŁ: AKADEMIA PIĘKNA CZ.2 SPA

Prowadzenie: Aneta Holipka Piękno Motyla

13-15 maja
WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK

Do nabycia ciekawe pozycje wydawnicze!

14 maja, godz. 17:00
SIESTA I FIESTA: ¡Qué rico!, CZYLI JAKIE TO PYSZNE! PODSTAWY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO DLA DZIECI

Zajęcia językowe dla dzieci w wieku 4-6 lat.
Na zajęcia obowiązują ZAPISY (od 7.05) osobiście lub telefonicznie w godzinach pracy oddziału dla dzieci

14 maja, godz. 17:00
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY: BYĆ ALBO NIE BYĆ TO WIELKIE PYTANIE

Opowieść o przezwyciężaniu własnych słabości i nie tylko.
Prowadzenie: Joanna Maksa

14 maja, godz. 16:00
 KLUB MAŁYCH ODKRYWCÓW

Cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku 5-12 lat.
W trakcie zajęć dzieci poznają historię różnych urządzeń, miejsc i nie tylko, a wszystko podczas prezentacji multimedialnej oraz interaktywnej zabawy.

15 maja, 18:00
ROZMAITOŚCI BIBLIOTECZNE – ZAJĘCIA DLA DZIECI Z POLSKI I UKRAINY

Prowadzenie: Emilia Drabik – nauczycielka języka polskiego, wolontariuszka biblioteki

15 maja, 17:00
WSZECHNICA CHRZANOWSKA: BOGACTWO SMAKU I WŁAŚCIWIOŚCI ZDROWOTNYCH JADALNYCH KWIATÓW
Po świecie kulinarnych i zdrowotnych możliwościach jadalnych kwiatów oprowadzi dr Małgorzata Kalemba-Drożdż, autorka bestsellerowych książek kulinarnych o jadalnych roślinach (m.in. „Pyszne chwasty”, „Smakowite drzewa”, „Jadalne kwiaty”), ceniona ekspertka, doktor biochemii i laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Koordynator: Olga Nowicka, MBP / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa, tel. 32 7632755, e-mail: promocja@mbp.chrzanow.pl