Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
7 grudnia 1987 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowił Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Od tego czasu co roku 26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, znany także jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywania Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi.
Data tego dnia nieprzypadkowo zbiega się z okresem wakacyjnym. To właśnie wakacje są okresem, podczas którego wiele młodych ludzi sięga po narkotyki.
Zażywanie narkotyków może powodować poważne zmiany w naszym zdrowiu, a także stanowi poważne zagrożenie dla naszego życia. Narkotyki mają niszczący wpływ m.in. na układ nerwowy, wpływają na sposób myślenia i działania danej osoby. Wiek dojrzewania to okres kiedy młodzież jest najbardziej narażona na szkodliwe działania substancji psychoaktywnych, szczególnie ze względu na dopiero dojrzewające neurobiologiczne struktury mózgowe. To wiek gdy zainteresowanie eksperymentowaniem z narkotykami wzrasta i nie rzadko kończy się „inicjacją narkotykową”.
Zjawisko narkomanii to problem dotykający ludzi na całym świecie. Corocznie na świecie umiera 200 tysięcy osób z powodu chorób związanych z zażywaniem narkotyków. Według statystyk w samej Polsce co roku z powodu następstw brania narkotyków umiera blisko 200 osób.
Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na to jak wielkim i poważnym problemem w obecnych czasach jest branie narkotyków. Tego dnia możemy pokazać osobom uzależnionym, że przy wsparciu ze strony bliskich i przy pomocy specjalistów możliwy jest powrót do życia bez narkotyków.
Uzależnienie od narkotyków jest jednostką chorobową, którą należy leczyć korzystając z fachowej pomocy. Leczenie narkomanii jest dostępne i bezpłatne i nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.
Telefony Zaufania Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii:
-Narkomania
tel. 800 199 990, czynny codziennie w godz. 16:00 – 21:00
– Uzależnienia behawioralne
tel. 801 889 880, czynny codziennie w godz. 17:00 – 22:00