90. rocznica urodzin Adama Bonieckiego

Adam Boniecki

Adam Boniecki – polski prezbiter rzymskokatolicki i publicysta.

Adam Boniecki urodził się 25 lipca w Warszawie.
W wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po zakończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku otrzymał z rąk biskupa Antoniego Pawłowskiego święcenia kapłańskie.

Od 1964 związany z Tygodnikiem Powszechnym, którego w latach 1999-2011 był redaktorem naczelnym. Jednak w  1979 roku na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika L’Osservatore Romano, którego został redaktorem naczelnym w latach 1979-1991, przez co musiał odejść z Tygodnika Powszechnego. Wrócił do niego w 1991 roku.

W listopadzie 2011 otrzymał od prowinacjała ks. Naumowicza nakaz ograniczenia swoich wystąpień publicznych w Tygodniku Powszechnym. Decyzja ta zapadła niedługo po tym jak biskup wrocławski Wiesław Meringa skierował list do księdza Adama Bonieckiego, w którym zarzucił mu popieranie wokalisty deathmetalowego zespołu Adama Darskiego.
Ks. Boniecki zaprzestał wypowiedzi dla mediów, ale mimo to pozostał aktywny publicznie i brał udział w różnego rodzaju spotkaniach autorskich i konferencjach.

19 marca 2022 został wybrany członkiem honorowym Polskie Akademii Umiejętności.

Do jego najważniejszych publikacji można zaliczyć m.in. „Rozmowy niedokończone”, „ Kościół w świecie zmieniającej się kultury” , „Abonent chwilowo nieosiągalny”.

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.