Zapraszamy na wernisaż
Biblioteka w Chrzanowie ma zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy prac Jacka Celadyna.
Wokalnie wydarzeniu towarzyszyć będzie zespół Bose Głosy, który swoją muzyką wzbogaci tę niezwykłą okazję.
Partnerem wydarzenia jest Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Jacek Celadyn
Urodził się 23 maja 1970 w Chrzanowie.
Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu w 1990.
Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (1995) i Akademii Ekonomicznej w Katowicach (2003).
Posługuje się szerokim wachlarzem technik rysunkowych, od pasteli olejnych na papierze flokowym, po piórko i tusz, jak i kredki akwarelowe na rozmaitym podłożu. Często łączy różne techniki, zwłaszcza w dziedzinie portretu. Maluje też klasyczne martwe natury i pejzaże. Zdecydowana większość to obrazy na płótnie, w technice olejnej. Niektóre realizacje wzbogaca, korzystając z nieocenionego w swoich możliwościach medium grafiki komputerowej. W 1995 zajmuje się tworzeniem ilustracji, a w szczególności rysunkiem prasowym. Jako ilustrator debiutował w Biuletynie Informacyjnym Zarządu Głównego PKE w Krakowie. W 1996 rysunek komiksowy stał się jego pasją. Jest corocznym uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jeden z jego komiksów został wydrukowany w katalogu 9. Festiwalu Komiksu w 1998 Graficzne opowieści jego autorstwa były w tamtym czasie publikowane w największym i najlepszym magazynie komiksowym „AQQ” z Poznania oraz w magazynie komiksów „Krakers” z Tarnowskich Gór.
Cytaty z „AQQ”:
„Sprawdzona już w AQQ atmosfera i kreska Celadyna, rysunek i humor Nawrota, paski Śledzińskiego, grafika Lechowicza – to wszystko zasługuje na uwagę. Te nazwiska już tworzą oblicze współczesnego polskiego komiksu”.
„AQQ”, nr 2, (03.10.1997).
„Niezwyczajny reportaż” Celadyna to coś, co naprawdę z przyjemnością się czyta. Nareszcie pokazaliście porządny komiks realistyczny. Bomba! Rysunki (…) na pewno przemyślane i staranne. No i nienudząca treść. Apeluję o więcej prac tego autora.
Rafał, czytelnik z Giżycka, AQQ, nr 1 (28.04.1998).
W 2005 nawiązuje współpracę z Tygodnikiem Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”.
Prezentował swoje obrazy i rysunki na wystawach zbiorowych w Instytucie Wychowania Plastycznego oraz Auli WSP w Krakowie, w Nowym Wiśniczu, w Lipowcu, w Billy Montigny (we Francji) – na wystawie grupy „Kontakt”, skupiającej twórców z Trzebini.
Brał udział w wystawach towarzyszących ogólnopolskiemu przeglądowi „Wiosna Teatralnego Off-u” – w teatrze „Rampa” w Warszawie – 2001, i rok później, w Trzebini.
Poważną część jego dorobku stanowi dziedzina grafiki digitalizowanej i udział w działaniach twórczych grupy grafików komputerowych. Od 2001 uczestniczył m.in. w wystawach – w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Pałacu Młodzieży w Katowicach, Dworze Zieleniewskich w Trzebini oraz w galeriach: w Krakowie, Bochni, Tychach, Leżajsku. Ostatnia z tej serii wystaw miała miejsce w Galerii ZPAP „Perełka” w Gliwicach w 2022.
Indywidualnie wystawiał swoje prace w Trzebińskim Inkubatorze Przedsiębiorczości – 1998 – pierwsza wystawa indywidualna.
Pozostałe wystawy:
”Malarstwo olejne” w Galerii „A” w Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni – 2003.
Wystawa komiksu w 2000 oraz malarstwo olejne w 2023 – w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini, z którym jest związany zawodowo.