Zajęcia wakacyjne w czerwcu i w lipcu – relacja

Kulturalne Wakacje w Mieście 2024

Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z wakacyjnych dni, jakie dzieciaki spędziły w chrzanowskiej bibliotece oraz jej filiach. 

Oddział dla dzieci

Och, działo się! Zawsze staramy się zapewnić naszym najmłodszym czytelnikom moc atrakcji, jednak tym razem mieliśmy ku temu wyjątkowe możliwości – realizujemy bowiem projekt „Baśnioteka”*. W pierwszym tygodniu lipca zaprosiliśmy Was do niezwykłego, magicznego świata – pan Przemysław Gąsiorek z Fabryki Kreatywności z Kęt zaprezentował nam magiczny pokaz alchemii*, który udowodnił, że magię i naukę łączy więcej, niż dzieli. We wtorek rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, o tym, jak dobrze być wśród rodziny i osób które nas kochają oraz jak bronić się przed tymi, którzy nas atakują. Pan Piotr Burnos, który naucza w Chrzanowie Aikido, pojawił się u nas, by wprowadzić nas w świat tej szczególnej sztuki samoobrony*. W środę zapachniało u nas ziołami i barwnymi roślinami – powitaliśmy panią Bernadettę Wójcik, która wprowadziła nas w sekretny świat zielarstwa*. Czwartek pozwolił nam doświadczyć czegoś zupełnie nowego – pani Dorota Kouba z Fundacji Czuła Stodoła wprowadziła nas w świat garncarstwa*, pozwalając stworzyć coś z niczego. Te pełne inspiracji i ciepła zajęcia pozostaną na długo w naszej pamięci. Tydzień zamknęliśmy cudownymi zajęciami poprowadzonymi przez pana Marka Stawarza z jaworznickiego teatru O!Teatr*, który pokazał nam magię animacji lalki teatralnej. Wspólnie ożywiliśmy je, śmiejąc się przy tym do łez.

Filia w Balinie

Tegoroczne Kulturalne Wakacje w filii w Balinie przeniosły uczestników do tropikalnych krain i pachnących kwiatami ogrodów. Zajęcia obejmowały malowanie, programowanie, naukę o ekologii i zero waste, pobudzały kreatywność i umiejętność pracy w grupie. W trakcie 2 tygodni warsztatów  powstały min egzotyczne zwierzęta, wielka palma, makroogordy, metalowe owady i kolorowe obrazy. Część z działań realizowana była w ramach projektów skierowanych dla mieszkańców Balina: ogólnopolskiego projektu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia i „Natura – najlepszy przyjaciel człowieka” z programu grantowego Dobry Sąsiad “ZGOK Balin na rzecz lokalnych społeczności”.

Filia w Luszowicach

Uczestnicy wakacji w Filii w Luszowicach również poznali sztukę kaligrafii*!
Ponadto przenieśli się do świata Morskich Opowieści! Zrobili gipsowe odlewy mieszkańców podwodnych głębin, brali udział w zajęciach sportowych i w plenerze malarskim!

Filia w Płazie

Wakacyjne zajęcia w Bibliotece w Płazie zaczęły się od warsztatów z kaligrafii prowadzonych przez Krzysztofa Woźniaka*. Kolejne dni poświęcone były psom, zarówno tym będącymi bohaterami książek,  jak i tym całkiem rzeczywistym z hodowli „Skalna Wataha” – pięknym owczarkom niemieckim. Był czas także na twórczość – tą ekologiczną w postaci ekościanki z roślinami, ale także na wspólne tworzenie mozaiki. Oba dzieła do dziś można zobaczyć w Bibliotece w Płazie. Makramowe breloki i naczynia toczone na kole garncarskim* dały dzieciom satysfakcję z tworzenia własnego rękodzieła. Uczestnicy zajęć mieli także czas na poznawanie realiów życia w PRL-u, dzięki wizycie w Muzeum Życia Codziennego 1939-1989. Był także strażacki trenig z konkurencjami i udzielaniem pierwszej pomocy. Na zakończenie u Państwa Kośmidrów wykład o pszczołach i relaks na łonie natury. Działo się!!! Do zobaczenia za rok!

Filia w Pogorzycach

Dwa tygodnie trwały zajęcia wakacyjne zorganizowane przez bibliotekę w Pogorzycach pod tematem Przygody w świecie przyrody. Inspiracją do stworzenia zajęć była otaczająca bibliotekę przyroda – ogród, łąka, park, staw. Uczestnicy wykonali m.in. różnobarwne motyle z masy solnej, tekturowe gąsienice, obrazy metodą druku botanicznego oraz kwiatowe zakładki. Odbyły się również spacery edukacyjne, gry i zabawy o tematyce przyrodniczej oraz plener malarski.

Dzieci wzięły również udział w zajęciach dogoterapii oraz kaligrafii zorganizowanych w ramach projektu Baśnioteka*. 

Filia os. Południe

W tym roku wakacyjne zajęcia dla dzieci w Filii os. Południe związane były z eko-recyclingiem. Uczestnicy warsztatów do stworzenia swoich prac wykorzystali przedmioty, które zazwyczaj lądują w koszu na śmieci, tj. plastikowe butelki, kawałki papieru, słoiki oraz stare podkoszulki. Spod małych rączek naszych eko-artystów wyszły prawdziwe cudeńka.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Scroll to Top