Joseph Conrad
3 grudnia 1857 roku w Berdyczywie (dzisiejsza Ukraina) na świat przyszedł Józef Teodor Konrad Korzeniowski, syn polskich patriotów, a także wielki angielski pisarz znany jako Joseph Conrad.
Jego ojcem był Apollo Korzeniowski, poeta, tłumacz i wybitny działacz niepodległościowy. To Apollo Korzeniowski założył
w Warszawie podziemny Komitet Ruchu, który był początkiem dla Rządu Narodowego, kierującego później Powstaniem Styczniowym w 1863 roku.
Joseph Conrad był człowiekiem trzech kultur/; polskiej, francuskiej i angielskiej.
Z Polski wyniósł znajomość polskiej literatury oraz typowe dla niej motywy wierności, zdrady, obowiązku i honoru.
Jego drugim językiem był francuski. Klasycy francuskiego realizmy byli dla niego wzorcami. Sam stał się klasykiem prozy angielskiej, mimo że w jego angielszczyźnie można było zauważyć wyraźne znamiona polskich i francuskich wpływów.
Jego pierwsza powieść „Szaleństwo Almayera” została opublikowana w 1895 roku. Po ukończeniu jej Conrad napisał jeszcze czternaście powieści i osiem tomów opowiadań. Niektóre uważana są za czołowe osiągnięcia literatury marynistycznej.
„Dla Conrada morze, które występuje zresztą tylko w jednej czwartej jego utworów, było tylko i wyłącznie tłem.
Przedstawiał ludzi zawsze w sytuacjach ekstremalnych i morze stanowiło to tło, na którym najbardziej widać ludzkie namiętności” – słyszmy w audycji Małgorzaty Tułowickiej.
„Jądro ciemności” to jedno z najbardziej znanych dzieł współczesnej literatury, która jest analizowana i omawiana przez uczniów i studentów na całym świecie. Motywy zawarte w tym dziele do dziś stanowią podstawię dla wielu scenariuszy filmowych. Żadnemu twórcy nie jest łatwo unieść takiego ciężaru, czego Conrad był świadom.
„Trzeba do końca wlec za sobą kulę swojej indywidualności. Tak się płaci za piekielny i boski przywilej myślenia” – napisał
u kresu swojego życia.
Zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Oswald pod Canterbury w Anglii.