110. rocznica urodzin Tove Jansson

Tove Jansson

Urodziła się 9 sierpnia 1914 roku w Helsinkach.
Tove Jansson już od dzieciństwa uwielbiała rysować, rodzice chcieli by ich córka została artystką.
Do 28 roku życia mieszkała w  domu rodzinnym. W 1943 roku odbyła się jej pierwsza w życiu wystawa – w galerii
w Helsinkach. Jej kolejna wystawa w tej galerii odniosła wielki komercyjny sukces.

W 1945 roku w księgarniach pojawił się pierwszy tom historii Muminków „małe trolle i duża powódź”. Książka nie wzbudziła jednak większego zainteresowania, dopiero dwie następne części „Kometa nad Doliną Muminków, a zwłaszcza
„W Dolinie Muminków” mogły cieszyć się sporym zainteresowaniem czytelników.

„Postać Muminka wymyśliłam, mając trzydzieści lat. Na początku stworzyłam kilka okropnych i banalnych opowiastek, powoli jednak pisanie o Muminkach stało się dla mnie poważną pracą. W opowieściach o Muminkach, jak we wszystkich historiach dla dzieci, odnajdą dla siebie coś zarówno najmłodsi, jak i dorośli czytelnicy ” – mówiła podczas swojego pobytu w 1978 roku w Polsce Tove Jansson.

Pomimo sukcesu Muminków, Jansson dalej malowała i uważała się przede wszystkim za malarkę. Choć jak sama mówiła miała coraz mniej czasu na malowanie, ze względu na pisanie i ilustrowanie kolejnych przygód z Doliny Muminków.

„Nie potrafię przypomnieć sobie momentu, kiedy to nastąpiło, kiedy znielubiłam swoją pracę. Jak do tego doszło i co począć, żeby odzyskać ów naturalny zapał? Przez chwilę sądziłam, że pomogą mi te komiksy. Muminek, na wpół zakazane, wdzięczne hobby, seria za serią musi stać się nowym zobowiązaniem. Dlatego też powinnam szukać przyjemności w malarstwie, ale jej nie znajduję. Diabli wiedzą, gdzie się podziała.”

Tove Jansson nie była jedynie autorką książek dla najmłodszych. Wśród książek kierowanych do dorosłego odbiorcy można znaleźć m.in. Córkę rzeźbiarza, zbiory opowiadań Lyssnerskan. Jednak nie cieszyły się one taką popularnością.

Tove Jansson zmarła 27 czerwca 2001 roku w Helsinkach.

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.