Zajęcia wakacyjne w sierpniu

Kulturalne Wakacje w Mieście 2024

Wakacyjne spotkania z książką, sztuką i zabawą dobiegły końca. Dziękujemy wszystkim małym odkrywcom, którzy w wakacje towarzyszyli nam w bibliotece. Wasza ciekawość i zapał były dla nas ogromną inspiracją. To był wspaniały czas pełen przygód i nowych doświadczeń. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania w bibliotece!

Dogoterapia

Nasze spotkanie z panią Magdą Cieślik (Kudłate Łapki) i Candy było niezapomnianym przeżyciem, które przyniosło wiele korzyści zarówno dzieciom, jak i nam wszystkim. Kudłaty Candy, przedstawiciel rasy bearded collie, okazał się prawdziwą gwiazdą spotkania. Jego spokojne usposobienie i przyjazny charakter stworzyły atmosferę pełną relaksu i bezpieczeństwa. Dzieci, początkowo nieco onieśmielone, szybko zapomniały o swoich obawach i z radością głaskały miękkie futerko Candy. Dogoterapia to niezwykle skuteczna metoda terapeutyczna, która pomaga w redukowaniu stresu, poprawie nastroju i zwiększeniu poczucia własnej wartości. Interakcja z Candy pomogła im przełamać nieśmiałość i nawiązać nowe znajomości. To spotkanie było nie tylko przyjemną odskocznią od codzienności, ale także okazją do nauki. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o psach, o tym, jak należy się nimi opiekować i jak ważne jest odpowiedzialne posiadanie zwierzęcia.

Zajęcia w muzeum

We wtorek biblioteka zaprosiła dzieci do Muzeum im. I. i M. Mazarakich w Chrzanowie, gdzie odbyły się fascynujące warsztaty dla dzieci, które przeniosły nas w świat tajemniczych pieczęci. Pod okiem doświadczonej pani kustosz Marty Gawor, mali odkrywcy mieli okazję poczuć się jak prawdziwi historycy. Z zaciekawieniem obserwowaliśmy, jak z pozornie prostych narzędzi i materiałów powstają cudowne pieczęcie. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do pracy. Miały okazję zobaczyć, jak różnorodne efekty można uzyskać, wykorzystując różne materiały i techniki. Pani Marta Gawor w przystępny sposób opowiedziała nam o historii pieczęci w muzeum, o ich znaczeniu oraz tajnikach poprawnego wykonania. Warsztaty były nie tylko doskonałą lekcją historii, ale również świetną zabawą. Dzieci rozwijały swoją kreatywność, zdolności manualne i wyobraźnię.

Drukarka 3D

Podczas niezwykłych warsztatów prowadzonych przez pana Stanisława Mlosta, dzieci miały okazję zanurzyć się w fascynujący świat technologii druku 3D. Z zaciekawieniem obserwowały, jak z wirtualnego projektu powstaje namacalny, trójwymiarowy obiekt. Każdy etap tego procesu był dla nich prawdziwą magią. Od momentu, gdy na ekranie komputera pojawiał się prosty szkic, aż po chwilę, gdy gotowy wydruk był już w ich rękach, dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak działa ta nowoczesna technologia. Pan Stanisław w przystępny sposób wyjaśnił dzieciom podstawowe zasady druku 3D. Opowiedział o tym, jak działa drukarka, jakie materiały są używane i jakie niesamowite możliwości daje ta technologia. Dzięki temu, dzieci nie tylko mogły podziwiać efekty końcowe, ale również zrozumiały, jak powstają takie przedmioty. Największą radość sprawiło dzieciom projektowanie własnych modeli. Z pomocą specjalnego oprogramowania, każdy mógł stworzyć unikalny projekt, który następnie był drukowany. To była doskonała okazja do rozwijania kreatywności i wyobraźni. To doświadczenie z pewnością na długo zapadnie im w pamięci i być może zainspiruje ich do dalszego zgłębiania tej fascynującej dziedziny.

Jazda konna

W szkółce jeździeckiej “Tęcza” w Libiążu, wraz z panią Iloną Kosowską, dzieci mogły przenieść się w magiczny świat koni. Podczas tego wyjątkowego spotkania, mali miłośnicy zwierząt mieli okazję nie tylko podziwiać te wspaniałe zwierzęta z bliska, ale również aktywnie uczestniczyć w ich pielęgnacji. Z największą uwagą słuchały instrukcji pani Ilony, gdy uczyła je, jak prawidłowo szczotkować konie i jak delikatnie je dotykać. Jednym z największych przeżyć było oczywiście siodłanie koni i pierwsze próby jazdy. Dla wielu dzieci było to spełnienie marzeń. Z początku nieco niepewne, szybko nabrały pewności siebie pod okiem doświadczonej instruktorki. Z radością okrążały wyznaczony teren, czując pod sobą mocne, rytmiczne kroki koni. Dzieci mogły poznać również inne zwierzęta hodowane w szkółce. Przyjazne owce z ciekawością podchodziły do nowych gości, a osły z sympatią pozwalały się głaskać. To było wspaniałe doświadczenie, które pozwoliło dzieciom zrozumieć, jak ważne jest szanowanie zwierząt i troska o nie.

Kaligrafia

Podczas niezwykłych warsztatów kaligrafii prowadzonych przez pana Krzysztofa Woźniaka, dzieci odkryły magię pięknego pisma. Z wielkim zapałem chłonęły wiedzę o różnych krojach pisma i technikach kaligraficznych. Pod okiem doświadczonego mistrza, każdy mały artysta stworzył swoje własne, unikalne inicjały. Delikatnie prowadząc piórem po papierze, kształtowali litery, które stały się ich osobistym dziełem sztuki. Na pamiątkę tego wyjątkowego doświadczenia, każdy uczestnik otrzymał starannie wypisaną przez pana Krzysztofa sentencję lub słowo, które miało dla niego wyjątkowe znaczenie. To była nie tylko piękna pamiątka, ale również okazja do podziwiania kunsztu pana Krzysztofa. Dodatkową atrakcją były tymczasowe tatuaże, którymi dzieci mogły pochwalić się przed rodziną i przyjaciółmi. Warsztaty kaligrafii to nie tylko nauka pisania, ale również doskonała okazja do rozwijania kreatywności i cierpliwości. Dzieci uczyły się precyzji, koncentracji i estetyki.

Wakacyjne zajęcia były dla nas wszystkich wspaniałą okazją do nauki i rozwoju. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności będą Wam przydatne w przyszłości. Życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym i wielu nowych osiągnięć!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego