30. rocznica śmierci Zbigniewa Nienackiego

Zbigniew Nienacki

Zbigniew Nienacki, a właściwie Zbigniew Nowicki – polski pisarz i dziennikarz, największą sławę przyniosła mu seria powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika – muzealnika i detektywa.

Urodził się 1 stycznia 1929 w Łodzi. Zadebiutował mając 17 lat. W 1946 napisał swoją pierwszą powieść młodzieżową „Związek poszukiwaczy skarbów”, która publikowana była w częściach w tygodniku „Przyjaciel”.
W tym samym okresie publikował już „dorosłe” wiersze m.in. w słynnej „Kuźnicy”.
W `948 skończył szkołę i wyjechał do Szklarskiej Poręby, gdzie przez krótki czas pracował jako wychowawca w domu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W tym samym roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Po roku dostał stypendium i zaczął studiować scenopisarstwo w Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii
w Moskwie. Niestety w 1950 został karnie usunięty ze studiów i odesłany do Polski za czyn opisany jako „postawa antystalinowska”.

W 1957 roku wydał powieść „Uroczysko”, którą uważał za swój właściwy debiut. W latach 1954-1964 pracował w tygodniku „odgłosy”, gdzie kierował działem reportażu, potem działem filmowym, a na koniec działem kobiecym. Owocem tej pracy był tom reportaży „ucieczka z przedmieścia”. W 1958 na łamach „Odgłosów” opublikował w odcinkach swoją powieść „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa”.
Kilka lat później – w 1964 roku wydał powieść młodzieżową „Wyspa Złoczyńców”, która dała początek serii o Panu Samochodziku. Po jego śmierci serię tę kontynuują inni autorzy.

Zmarł 23 września 1994 roku.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.