Narodowe Czytanie 2024 / Kordian – relacja

To była 13. odsłona Narodowego Czytania w Chrzanowie

Po raz kolejny mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w widowisku literackim w formie happeningu miejskiego.
W tym roku był to KORDIAN Juliusza Słowackiego,  pod patronatem Pary Prezydenckiej i lokalnym honorowym patronatem Burmistrza Miasta Chrzanowa.

9 września tego roku, w całej Polsce, odbyło się wspólne czytanie “Kordiana” – dramatu autorstwa Juliusza Słowackiego. Również w naszym mieście, Chrzanowie, Biblioteka zorganizowała to wyjątkowe wydarzenie.

To literackie widowisko wyreżyserował Rafał Sadowski, aktor gościnny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po raz pierwszy Czytanie odbyło się na Osiedlu Północ, przy nowo wybudowanej Tężni Solankowej, w specjalnie przygotowanej scenografii. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:30 w siedzibie Biblioteki. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli korowodem do Tężni. Podczas wydarzenia zaprezentowano bogactwo emocji, konfliktów i refleksji nad losem Polski oraz rolą jednostki w historii, jakie niesie ze sobą “Kordian”. W interpretacje bohaterów dramatu wcielili się przedstawiciele gminy i powiatu, lokalnych instytucji, szkół, organizacji oraz stowarzyszeń. Udział wzięli również licealiści z I LO w Chrzanowie oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Całość widowiska wzbogacono muzyką, w tym pieśniami w wykonaniu Chóru Vox Animae oraz dźwiękami instrumentów, co dodatkowo podkreślało nastrój dramatu.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja organizowana od 2012 roku z inicjatywy Prezydenta RP. Jej celem jest promocja polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie narodowej tożsamości, a także dbałość o język polski. Wydarzenie to co roku angażuje osoby prywatne i instytucje z całego kraju oraz zagranicy, przyczyniając się do szerzenia miłości do literatury.

“Kordian”, choć napisany i wydany na emigracji, jest dziełem głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji, przepełnionym duchem patriotyzmu i pragnieniem wolnej Polski. To niezwykle poruszająca opowieść o dążeniu do odzyskania niepodległości i suwerenności przez Rzeczpospolitą. Taka wizja Polski była marzeniem Słowackiego, a także jego proroczą zapowiedzią.
Utwór, opublikowany w 1834 roku w Paryżu, odnosi się do wydarzeń związanych z powstaniem listopadowym, w szczególności do planowanego zamachu na cara, wpisując się w nurt walki o wolność narodową. Słowacki odmalował w nim obraz epoki, ukazując romantyczną wizję losów młodych polskich spiskowców. Kluczowym punktem odniesienia stał się spisek podchorążych, przygotowujących zamach na cara, co pozwoliło autorowi zgłębić przyczyny i skutki upadku powstania oraz analizować niepowodzenia niepodległościowego ruchu.

W naszym czytaniu udział wzięli:

1.  Jolanta Zubik – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
2. Monika Sadzikowska-Moś  Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Chrzanowie
3. Anna Siewiorek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie
4. Anita Lipnicka – Dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini
5. Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie
6. Lucyna Kozub-Jentys – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie
7. Agnieszka Siejka-Lasoń – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych „Fablok” w Chrzanowie
8. Agnieszka Sierocińska – Kierownik Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej. MOKSiR Chrzanów
9. Olga Piotrowska – czytelniczka, klubowiczka DKK-Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Chrzanowie
10. Agnieszka Bachtenko – czytelniczka MBP w Chrzanowie
11. Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa