Grupa z Harnes spędziła 7 dni w Chrzanowie / w ramach Ministerialnego Programu Polonia i Polacy za granicą 2024

W ramach ministerialnego Programu Polonia i Polacy za granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne grupa 20 osób ze środowisk polonijnych w Harnes spędziła 7 dni w Chrzanowie

Celem projektu było zacieśnienie współpracy między naszymi krajami, pielęgnacja ojczystej mowy, kultury i tradycji polskich, poznawanie różnic kulturowych tej samej narodowości podczas wzajemnego przebywania ze sobą, nawiązanie wzajemnych relacji. W trakcie swojego pobytu odwiedzali miejsca istotne ze względu na pamięć historyczną i dużą wartość kulturową.

Beneficjentem projektu pn. „Nasz kraj taki piękny – wycieczka do Polski dla Polonii z Harnes we Francji” jest Stowarzyszenie Aglomeracja Chrzanowska, głównym partnerem natomiast Stowarzyszenie Przyjaźni Harnes Chrzanów we Francji. Ta organizacja skupiająca społeczność polonijną prowadzi swoją działalność w Harnes od 1980 r. Ma ona na celu podtrzymywanie i promowanie polskich tradycji poprzez wspieranie więzi przyjaźni z Chrzanowem, przyczyniając się jednocześnie do lepszego poznania kultury polskiej we Francji i kultury francuskiej w Polsce.

W organizację pobytu grupy polonijnej zaangażowane były również chrzanowskie instytucje kultury, w tym nasza Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, a także Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2024
Wysokość dofinansowania: 70 000,00 zł
Całkowita wartość: 81 665,60 zł