Wernisaż Wierzba Estery – relacja

ukazująca przeplatające się losy mieszkańców Chrzanowa z tutejszymi Żydami

W piątek 4 października 2024, w Bibliotece odbył się wernisaż wystawy Wierzba Estery, ukazującej przeplatające się losy mieszkańców Chrzanowa z tutejszymi Żydami, którzy do czasu II wojny światowej stanowili połowę ludności miasta.

Projekt zainicjowało artystyczne trio: chrzanowianki Katarzyna Sala i Marta Sala oraz Robert Yerachmiel Sniderman, którego przodkowie pochodzili z Warszawy, Jarosławia i Rzeszowa.

W 2022 roku – w ramach 6. edycji festiwalu żydowskiej sztuki i aktywizmu FestivALT – ulicami Chrzanowa przeszedł milczący marsz, a artyści pokierowali sadzeniem Wierzby Estery – drzewka wierzby białej – na dawnym Placu Estery, gdzie znajdowała się Wielka Synagoga w Chrzanowie, aż do jej zburzenia przez władzę w latach 70. XX wieku. Plac ten stanowił w przeszłości centrum żydowskiego życia w Chrzanowie.

Tradycyjne zastosowania kulturowo-lecznicze i kosmologiczne znaczenia wierzby, powszechne i wspólne społecznościom żydowskim i słowiańskim w Polsce, posłużyły jako przewodnik etyczno-estetyczny projektu. Wierzby Estery, to symbol “opłakujący” historię chrzanowskiej społeczności polsko-żydowskiej.

Wystawę można oglądać do końca listopada 2024 w godzinach otwarcia Biblioteki.

Sadzenie wierzby:

 

Podziękowanie Roberta Yerachmiel Snidermana dla Biblioteki za zorganizowanie wernisażu wystawy:

Fotorelacja z wernisażu:

____________________________________________________________

Więcej informacji o projekcie Wierzba Estery znajdziecie TUTAJ

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „MultiMemo: Multidirectional Memory, Remembering for Social Justice”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV 2021-2027).

Partnerami projektu są: Gmina Chrzanów, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

Scroll to Top