Wrzesień w oddziale dla dzieci – zobaczcie, co się u nas działo!

Miło było Was widzieć!

Za nami wrzesień – początek roku szkolnego. Czas, kiedy opowiadamy przyjaciołom o wakacyjnych przygodach i wojażach, jednocześnie ciesząc się na codzienne spotkania z kolegami oraz na radosny czas na przerwach. Wielu z Was na pewno rozpoczęło przygodę z nowymi pasjami i zajęciami dodatkowymi, a w wolnych chwilach spotkaliśmy się razem w bibliotece. Zapraszamy do relacji z tego, co wspólnie przeżyliśmy we wrześniu!

Mój przyjaciel pies – dogoterapia *

W bibliotece we wrześniu odbywały się niezwykle wartościowe zajęcia dogoterapii prowadzone przez panią Magdalenę Cieślik z “Kudłatych Łapek” w Chrzanowie. Dzieci miały okazję poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas kontaktu ze zwierzętami, nauczyć się szacunku dla zwierząt oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo o nie dbać. Dzięki tym zajęciom najmłodsi mieszkańcy Chrzanowa mogli w praktyce przekonać się, jak pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny ma kontakt z czworonogami. Zajęcia odbywają się dwutorowo: część dzieci uczęszcza na nie w cyklu, a druga część przychodzi do biblioteki, by poznać psa. Aby dowiedzieć się więcej o możliwości zapisania na spotkania swojej pociechy, kliknij tutaj.

DKK dla dzieci – Czytanie na dywanie: Już jesień

Na naszych zajęciach “Czytanie na dywanie” przeniesiliśmy się wprost w serce złotej jesieni. Dzieci z wielką radością rozpoznawały dary tej pory roku, takie jak kolorowe liście, kasztany czy żołędzie. Słuchały też pięknych piosenek o jesieni, które wprowadziły nas w magiczny nastrój. Podczas czytania książek o jesieni, nasi najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o tej porze roku.

Czytam i Tworzę: Od źródła do ujścia – Wisła

W trakcie naszych zajęć odbyliśmy fascynującą podróż wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki – Wisły. Dzieci dowiedziały się, że Wisła to nie tylko rzeka, ale także dom dla wielu zwierząt, takich jak bobry, wydry czy różne gatunki ryb. Odkryliśmy, że Wisła przez wieki była ważnym szlakiem handlowym.. Na koniec zajęć wspólnie stworzyliśmy piękną panoramę Wisły, wykorzystując różne materiały plastyczne: niebieską bibułę symbolizującą wodę, zielony plastelinę, a przede wszystkim specjalne, wielobarwne chrupki – idealne do tworzenia zwierząt i roślin!

Siesta i Fiesta: En la selva, czyli w dżungli

Dzisiejsze zajęcia pokazały, że nauka hiszpańskiego może być nie tylko efektywna, ale i niezwykle przyjemna! Podczas zabawy w tematyczne memory, dzieci utrwaliły sobie nazwy zwierząt po hiszpańsku. Ćwiczenie polegające na łączeniu zwierząt z ich cieniami rozwinęło ich zdolność obserwacji i kojarzenia. Na koniec, podczas tworzenia kolorowych papug, dzieci doskonaliły swoją małą motorykę i rozwijały wyobraźnię.

DKK dla młodzieży: Michael Ende, Momo

Spotkanie poświęcone książce “Momo” Michaela Ende było pełne wrażeń. Młodzi czytelnicy, delektując się orzeźwiającą lemoniadą, wymieniali się refleksjami na temat przesłania powieści. Szczególnie poruszyła ich historia Momo i jej walka o czas. Po ożywionej dyskusji przyszedł czas na kreatywną część spotkania. Każdy uczestnik wylosował tajemnicze pudełko, które stało się inspiracją do stworzenia niezwykłej opowieści. Zaskakujące połączenia przedmiotów dały początek barwnym i pomysłowym historiom, które zachwyciły wszystkich uczestników.

Nasza Mała Biblioteka **

Pełne zapału dzieciaki z “Naszej Małej Biblioteki” dziś przeżyły prawdziwą intelektualną ucztę! Z logicznymi łamigłówkami poradziły sobie jak prawdziwi detektywi, a kolorowe kredki zamieniły w magiczne narzędzia, tworząc niezwykłe dzieła sztuki. Wszystko to przy dźwiękach bajkowych opowieści, które przeniosły nas w niezwykłe światy.

Dziękujemy Wam! W październiku nie zwalniamy tempa!

* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

** Projekt Nasza Mała Biblioteka jest realizowany w ramach programu Unii Europejskiej “Kreatywna Europa Kultura”. Polskim organizatorem projektu jest Wydawnictwo EZOP.