Miło było Was widzieć!
Październik był dla nas intensywnym czasem – mieliśmy przyjemność doświadczać kolejnej już Nocy Bibliotek, spotkaliśmy się na zajęciach, które gromadzą nas co miesiąc, a także zaprosiliśmy Was na dwa spotkania autorskie, podczas których mieliście możliwość zdobyć dwie ostatnie sprawności w ramach projektu „Baśnioteka”. Jesienna aura za oknem nie odebrała nam energii, a wręcz przeciwnie – zainspirowała do kolejnych działań!
Poskramiacze Żywiołów – spotkanie autorskie z Anną Skowrońską *
Spotkanie autorskie z panią Anną Skowrońską z wydawnictwa Muchomor stało się szansą dla młodych czytelników do poznania książek i literatury z kolejnej, nowej strony. Pełne ciepła i uśmiechu spotkanie, obfitujące w liczne aktywności w towarzystwie pani Anny, pozwoliło nam z uśmiechem rozpocząć miesiąc.
Mój przyjaciel pies – dogoterapia *
Możliwość kontaktu ze zwierzęciem stała się kolejną atrakcją, jaka wiązała się z wizytą w bibliotece we wrześniu i w październiku. Wraz z Charlim i Candy, przyjaciółmi pani Magdy Cieślik, uczyliśmy się bezpiecznego kontaktu ze zwierzęciem, realizowania jego potrzeb i nawiązywania więzi. Każde kolejne zajęcia były coraz bardziej kreatywne i barwne – co można zobaczyć na zdjęciach poniżej.
Siesta i fiesta: Me encanta el deporte, czyli uwielbiam sport
Na październikowych zajęciach rozmawialiśmy o sporcie – poznaliśmy nazwy wielu dyscyplin w języku hiszpańskim, zagraliśmy w językowego „escondido”, czyli w chowanego. Porozmawialiśmy też o ulubionym sporcie Hiszpanów, czyli o piłce nożnej, a także o ich sukcesie na Euro 2024. Na koniec, za pomocą podłogi interaktywnej, każdy z nas mógł poczuć sportowe emocje!
Noc Bibliotek: Harry i czary
Noc Bibliotek 2024 pozwoliła nam przenieść się do innej rzeczywistości, w której każdy z uczestników zajęć był czarodziejem, pobierającym nauki w Szkole Magii. Nie zabrakło ceremonii przydziału, dobierania różdżek, Turnieju Trójmagicznego i peronu 9 i 3/4, a to wszystko był dopiero początek… Kolorowe na co dzień wnętrza oddziału dla dzieci stały się mroczne i tajemnicze, a wszystko to było obietnicą wspaniałej przygody!
Czytam i tworzę: Jak się masz, Gęboludzie?
Spotkanie poświęcone książce „Gębolud” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel stało się okazją do rozmowy o porządku i dbaniu o nasze otoczenie. Zgromadzone dzieci zgodnie przyznały, że najlepiej czują się, gdy otacza je ład, a wszystko ma swoje miejsce. Następnie oddaliśmy się plastycznym przyjemnościom – każdy z nas miał okazję wyrazić siebie w kolorowej pracy.
Spotkanie z Niebieską Niedźwiedzicą – spotkanie autorskie z Joanną Marią Chmielewską *
Zgromadzone na spotkaniu dzieci miały możliwość wysłuchać książki o tytułowej „Niebieskiej Niedźwiedzicy”, którą zaprezentowała im sama autorka, pani Joanna Maria Chmielewska. Dzieci przyniosły ze sobą pluszowe misie, które dodawały im otuchy podczas słuchania o trudnych losach niedźwiadki, która urodziła się z nietypowym kolorem futra. Rodzice towarzyszący swoim pociechom mieli okazję do refleksji o empatii, tolerancji i wspólnocie. Na koniec, z zadumy wyrwała nas część plastyczna, podczas której zaproszona pisarka dała nam okazję, aby wykazać się artystycznie.
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży: Anna Czerwińska-Rydel, Mój brat czarodziej. Opowieść o Julianie Tuwimie
W tym miesiącu zebraliśmy się w kameralnym gronie, aby porozmawiać o książce Anny Czerwińskiej-Rydel. Wymieniliśmy się swoimi przemyśleniami oraz uczuciami, jakie towarzyszyły nam podczas lektury książki. Następnie mieliśmy okazję puścić wodze fantazji, gdy przed każdym uczestnikiem spotkania znalazło się niepozorne pudełko z zastanawiającą zawartością. Paragony, listy, dziecięce zabawki i wiele innych… Kto mógł być właścicielem tych „skarbów”? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć…
Nasza Mała Biblioteka: spotkanie II **
Za nami już drugie spotkanie z nowego cyklu, który prezentuje zgromadzonym dzieciom piękne i wartościowe książki, dając okazję do lepszego zrozumienia ich treści i przeanalizowania znaczących wątków w zeszytach ćwiczeń przygotowanych dla każdego uczestnika. Wesołe łamigłówki i elementy plastyczne pomogły w radosnym kontakcie z literaturą.
Cudownie było spędzić z Wami ten czas! Nie wiadomo kiedy nastał listopad, a wraz z nim czas na kolejne niespodzianki, jakie dla Was przygotowaliśmy. Bądźcie na bieżąco!
* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
** Projekt Nasza Mała Biblioteka jest realizowany w ramach programu Unii Europejskiej “Kreatywna Europa Kultura”. Polskim organizatorem projektu jest Wydawnictwo EZOP.