Rok 2024 był niezwykle magiczny dla młodych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie...
…dzięki projektowi „Baśnioteka”. To wyjątkowe przedsięwzięcie, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” (wartość projektu: 30 160 zł, dofinansowanie: 23 250 zł), przybliżyło dzieciom i młodzieży świat literatury, sztuki i nauki w sposób niezwykle atrakcyjny.
Podróż przez świat wiedzy i fantazji
Cykl wydarzeń, który trwał od wiosny do końca roku, przyciągnął uczestników w różnym wieku. Każde spotkanie było wyjątkowe i niepowtarzalne. Dzieci miały okazję spotkać się z ciekawymi osobami związanymi z literaturą, takimi jak m.in. pisarka Małgorzata Strękowska-Zaremba, i wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pasjonatów:
- Piotr Burnos z Aikido Chrzanów wprowadził uczestników w tajniki samoobrony.
- Bernadetta Wójcik, absolwentka kursu zielarstwa, przeprowadziła fascynujące zajęcia zielarskie.
- Dorota Kouba z Fundacji Czuła Stodoła nauczyła dzieci sztuki garncarskiej.
- O!Teatr z Jaworzna zabrał uczestników w niezwykłą podróż do świata teatru lalek.
- Doktor WOW! przybliżył dzieciom fascynujący świat druku 3D.
- Krzysztof Woźniak „Akwartone” przeprowadził warsztaty kaligraficzne.
- Magda Cieślik z Centrum Dogoterapii „Kudłate Łapki” z Chrzanowa zorganizowała niezwykłe zajęcia dogoterapeutyczne z udziałem psów Charlie i Candy.
- Fabryka Kreatywności zaprezentowała naukowy pokaz alchemiczny.
- Marta Gawor z Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich przeprowadziła zajęcia historyczne.
- Konna Szkółka Jeździecka „Tęcza” w Libiążu umożliwiła dzieciom kontakt z końmi.
- Anna Skowrońska z Wydawnictwa Muchomor i Joanna Maria Chmielewska podzieliły się swoją pasją do pisania.
Młodzi wolontariusze – siła projektu
W realizację „Baśnioteki” zaangażowała się również grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie pod opieką Anety Solińskiej. Młodzież, po uczestnictwie w warsztatach psychologicznych, szkoleniach z tworzenia gier terenowych i warsztatach artystycznych, przygotowała wraz z bibliotekarzami niezwykłą rodzinną grę terenową, w której wzięło udział 10 drużyn.
„Mistrz Baśniotekarz” – paszport do magicznego świata
Waznym elementem projektu była specjalnie zaprojektowana książeczka „Mistrz Baśniotekarz”. To nie jest zwykła książeczka, a prawdziwy paszport do magicznego świata „Baśnioteki”.
Na każdej stronie znajduje się ciekawe zadanie związane z tematyką wybranego spotkania. Są to zarówno zadania kreatywne, jak i quizy sprawdzające wiedzę. Po wykonaniu zadania, można otrzymać specjalną pieczątkę potwierdzającą zdobycie kolejnej sprawności. Książeczka dostępna jest w oddziale dla dzieci Działu Udostępniania Zbiorów i Animacji naszej biblioteki.
Spektakularne zakończenie
Projekt zakończył się wyjątkowym wydarzeniem – mikołajkowym spektaklem teatralnym „Dobre rady lisa Witalisa” w wykonaniu O!Teatru z Jaworzna, który przyciągnął do biblioteki blisko 150 osób.
Czytanie to przygoda!
„Baśnioteka” to projekt, który pokazał, że biblioteka może być miejscem nie tylko nauki, ale także zabawy i rozwoju. Dzięki różnorodnym aktywnościom, dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania, nabywać nowe umiejętności i spędzać czas w miłej atmosferze. We wszystkich (aż 42!) wydarzeniach, które odbywały się w bibliotece głównej oraz filiach bibliotecznych wzięło udział ponad 860 osób!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego