Spotkania profilaktyczne, spektakle, warsztaty, zajęcia z elementami biblioterapii...
…zaproponowaliśmy w mijającym roku naszym młodszym i nieco starszym czytelnikom. Czwarta edycja projektu ZDROWA ZABAWA – FAJNA SPRAWA, bo o nim mowa, to kolejna odsłona bibliotecznej współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie, która całość naszych działań projektowych dofinansowała.
W okresie od maja do listopada w Bibliotece głównej oraz w naszych filiach odbyły się różnego rodzaju aktywności, których nadrzędne cele to profilaktyka związana z wpływem używek na zdrowie i zachowanie, kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży, sprzyjających ich rozwojowi oraz, co bardzo ważne, wzajemnych relacji i komunikacji społecznej:
- BiblioLab – warsztaty chemiczne, które poprowadziła farmaceutka Patrycja Czerwik. Spotkania składały się z dwóch części – teoretycznej (prezentacja i omówienie zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z używek), a następnie eksperymenty chemiczne przy użyciu powszechnie dostępnych materiałów (np. octu czy pianki do golenia). Podczas tych spotkań dzieci zetknęły się z chemią – niezwykłą i inspirującą gałęzią nauki, która oprócz tego, że zajmuje się niebezpiecznymi substancjami takimi jak m.in. alkohol czy dopalacze, może być fascynującym i wciągającym sposobem na ciekawe spędzanie czasu i rozwijanie zainteresowań.
- „Jak ja na to patrzę” to spektakl teatralny o tematyce profilaktycznej w wykonaniu Teatru Kurtyna, jednego z najstarszych teatrów profilaktycznych w Polsce, który w swoim repertuarze ma zarówno spektakle, jak i warsztaty wspomagające. W chrzanowskiej bibliotece zaprezentowany został spektakl, którego osią jest temat kontaktów społecznych, a w tle problemy rodzinne nastolatków, przemoc i alkohol.
- Spotkania profilaktyczne to z kolei dwa cykle, w których uczestniczyła młodzież z klas VII-VIII szkół podstawowych:
– Spotkania prowadzone przez terapeutkę zajęciową Roksanę Bilicz:
1) „Twój mózg – twoje życie” – tu omówiono zasady działania mózgu oraz jego wpływ na nasze życie, ze szczególnym uwzględnieniem roli mediów, w tym social mediów.
2) „Budowanie relacji, a sztuka komunikacji” – skupienie się na podstawach dobrej komunikacji oraz wpływu relacji na jakość życia. Pani Roksana zastosowała m.in. niecodzienne techniki, np. dostosowaną do tematu i wieku odbiorców zabawę w kalambury.
– Drugi cykl to spotkania warsztatowe przeprowadzone przez Teatr Kurtyna – dotyczyły problemów społecznych młodych ludzi, ze szczególnym naciskiem na problem uzależnień od alkoholu, nikotyny, dopalaczy, a nawet problemy związane z zaburzeniem odżywiania. - Supermoc! Offline – zajęcia biblioterapeutyczne, przygotowane i przeprowadzone przez bibliotekarki. Spotkania literackie, których kanwą była tematycznie dobrana literatura, adekwatne pomoce dydaktyczne, a w części praktycznej m.in. warsztaty plastyczne. Podczas tych zajęć gościliśmy dzieci z klas I-VI szkół podstawowych, z którymi rozmawialiśmy na temat niekontrolowanego korzystania z sieci, które może prowadzić do uzależnienia od komputera, smartfonu i Internetu.
Tegoroczna edycja programu „Zdrowa zabawa – fajna sprawa” to w sumie 28 spotkań, w których udział wzięło 670 osób!
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom: dzieciom, młodzieży, nauczycielom i opiekunom. Kłaniamy się także prowadzącym, dziękując za miłą współpracę.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Zdrowa zabawa – fajna sprawa”. Dofinansowano przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie