Życie Julii/ Filia w Luszowicach

Jak przeżyć w trudnych czasach

W niezwykle klimatycznej atmosferze upłynęło spotkanie autorskie z Gustawem Czerwikiem zorganizowane w bibliotece w Luszowicach. Oprócz rozmowy na temat jego najnowszej książki zabrzmiała piosenka poetycka oraz wiersze bohatera spotkania.

Swoje wiersze czytał sam autor oraz zaprzyjaźnieni z nim: Teresa Bigaj i Bogusław Urbiński. Z kolei państwo Urszula i Tadeusz Siarczyńscy dopełnili wieczór piosenką poetycką opartą na poezji Gustawa Czerwika.

Powieść „Julia. Opowieść o życiu wsi w trudnych czasach” to debiut prozatorski poety. Jej akcja rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od okresu po II wojnie światowej do końca lata 60-tych. Autor czerpie inspirację z historii rodzinnych ubierając je w fikcję literacką. To w dużym stopniu „powieść -pamiątka” mająca wartość historyczną.

Czytając „Julię” ma się wrażenie, że byłaby ona znakomitą kanwą dla scenariusza filmowego. Jest tu spór dwóch rodzin, który ciągnie się przez lata. Jest wątek dziewczyny oszukanej i wykorzystanej przez mężczyznę. Znajdziemy tu kilka przygód romansowych oraz zaskakujące zakończenie.

Tytułowa Julia to postać niezwykle barwna, ale i kontrowersyjna. Różni się od mieszkańców wsi stylem bycia. Jako matka – rożnymi – nie zawsze społecznie akceptowalnymi metodami – stara się zapewnić byt sobie i swoim dzieciom. Jest obiektem pożądania. Nie jest akceptowana przez kobiety ze wsi Sosnówka.

Powieść spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania. Nie zabrakło głosów w dyskusji.

Scroll to Top