Spotkanie autorskie z Renatą Bednarz i Krzysztofem Ścierańskim – relacja

Renata Bednarz i Krzysztof Ścierański w Bibliotece

7 lutego, po instalacji 200 kg sprzętu oraz sześciu gitar Krzysztofa Ścierańskiego, rozpoczęło się spotkanie prowadzone przez Renatę Bednarz z gościem specjalnym.

Renata Bednarz

przyjaciółka biblioteki i wieloletnia współpracowniczka instytucji, wprowadziła publiczność w świat bohatera wieczoru. Z wykształcenia pedagog, absolwentka Akademii Pedagogicznej i Uniwersytetu Śląskiego, posiada wszechstronne doświadczenie w dziedzinach takich jak matematyka, psychopedagogika, etyka i socjoterapia. Jest autorką podręcznika do samodzielnej nauki matematyki oraz licznych książek o muzyce, w tym o Marku Jackowskim i zespole Sztywny Pal Azji. Dzięki jej pasji podróżniczej oraz umiejętności dziennikarskiej, wydarzenie nabrało wyjątkowego charakteru.

Krzysztof Ścierański

wirtuoz gitary basowej, kompozytor i aranżer, którego muzyczna droga prowadziła przez współpracę z czołówką polskiego i światowego jazzu. Wśród artystów, z którymi dzielił scenę, znaleźli się Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Carlos Johnson, Bill Brufford, Carl Palmer i Buddy Miles. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na kształtowanie się jazzu, jazz-rocka i fusion. Przez lata jego talent doceniali tacy wokaliści jak Maryla Rodowicz, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Edyta Bartosiewicz, Grzegorz Ciechowski, Kuba Badach i Marek Bałata.

Na spotkanie przybyli mieszkańcy Chrzanowa oraz fani z Krakowa, Krzeszowic, Trzebini, Alwerni, Jaworzna i okolicznych miejscowości. Wszystkich zebranych powitała Olga Nowicka.

Renata Bednarz przygotowała film „Znaki Szczególne”, który przybliżył sylwetkę artysty. Z okazji potrójnego jubileuszu Krzysztofa Ścierańskiego, przypadającego od sierpnia 2024 do sierpnia 2025, nagranie zostało wzbogacone o materiały ukazujące aktualne zespoły muzyka, fragmenty jego kompozycji oraz życzenia od przyjaciół z całego świata. Film dostarczył wielu informacji, szczególnie osobom, które mniej znały jego dorobek artystyczny.

Między kadrami filmu Renata Bednarz zadawała Krzysztofowi Ścierańskiemu pytania dotyczące jego muzycznej drogi i unikalnych technik gry. Ścierański, odpowiadając, dzielił się anegdotami rodzinnymi, w tym historiami związanymi z dziadkiem, Michałem Rekuckim.

Część muzyczna wieczoru była prawdziwą ucztą dla melomanów. Artysta zaprezentował solowy koncert.
Publiczność miała okazję usłyszeć pięć kompozycji z najnowszej płyty „Jazz Rock i Święty Spokój”: „Telepatia”, „Taniec”, „Protest song”, „Kopanie ziemniaków” oraz „Menel Blues”. Każdy utwór podkreślał wyjątkowy styl Ścierańskiego, jego kreatywność oraz ekspresję muzyczną.

Wśród słuchaczy znalazły się osoby w różnym wieku – od kilkuletniego Frania Majewskiego, który chłonął muzykę od najmłodszych lat, po wieloletnich fanów w wieku 70+. Koncert stał się nie tylko spotkaniem muzycznym, ale również wydarzeniem międzypokoleniowym, ukazującym wpływ twórczości Krzysztofa Ścierańskiego na kolejne generacje.

Restauracja Odyseja zasponsorowała poczęstunek na spotkaniu.

Pełna relacja autorstwa Renaty Bednarz dostępna jest TUTAJ.

Fotorelacja:

Scroll to Top