Karen Blixen
Karen Blixen, a tak właściwie Baronessa Karen Christence von Blixen-Finecke, urodziła się 17 kwietnia 1885 roku w Dani. Wybitna pisarka, eseistka, autorka opowiadań, znana przede wszystkim z autobiograficznej powieści „Pożegnanie z Afryką”, w której przez wiele lat mieszkała.
Początkowo wydawało się, że Blixen poświęci się sztuce. Gdy matka odkryła talent malarski córki zapisała ją na kurs rysunku w Kopenhadze. Swoją edukację malarską kontynuowała w klasie dla panien na Królewskiej Akademii Sztuk. Po ukończeniu studiów poświęciła się pisaniu i tak od 1907 roku regularnie publikowała opowiadania na łamach duńskich czasopism.
Tak narodził się jej pseudonim – Isak Dinesen, którym posługiwała się do końca życia.
W 1909 roku młoda pisarka zakochała się w swoim dalekim kuzynie – baronie Hansie von Blixenie-Fineckenie.
„To była dość gwałtowana miłość. Niestety bez wzajemności. Ku zaskoczeniu całej rodziny po trzech latach Karen Blixen zaręczyła się z bratem bliźniakiem tegoż właśnie kuzyna, Brorem” – mówiła Bogusława Sochańska
Ślub odbył się w 1914 roku. Niedługo potem świeżo upieczeni małżonkowie zdecydowali się zamieszkać w południowej Afryce. Małżeństwo nie należało jednak do udanych – para rozwiodła się w 1925. Niedługo później do domu pisarki wprowadził się Denys Finch Hatton.
Ich związek stał się bazą dla filmu Sidneya Pollacka „Pożegnanie z Afryką”, w główne role wcielili się Meryl Streep i Robert Redford.
W maju 1931 roku Hatton zginął w wypadku samolotowym. Blixen pochowała ukochanego na wzgórzach Ngong, a niedługo później sprzedała farmę i wyjechała z Afryki.
Pisarka wróciła do swojego rodzinnego miasta i poświęciła się pisaniu. Efektem tego był zbiór opowiadań „Siedem niesamowitych opowieści”, który wdała pod pseudonimem. Ciepło przyjęte przez krytyków dzieło zainspirowało ja do spisania swoich wspomnień z czasu pobytu w Kenii, zaowocowało to publikacją jej najbardziej znanego utworu
„Pożegnanie z Afryką”.
Zmarła w 1962 roku w Rungstedlund.