Dla miłośników pięknych krajobrazów

autorzyspis treściindeks
 
Na wycieczkę po Płazie zaprasza
Mateusz Sutkowski
 
 
 

 
Dla wielbicieli ładnych krajobrazów. Płaza jest jednym z piękniejszych miejsc dla tych, którzy umieją patrzeć i dojrzeć to piękno. Dla mnie Płaza jest miejscem o wyjątkowym krajobrazie.

 

 
Domy na Syberii. Człowiekowi może się wydawać, że jest to na odludziu ale tak naprawdę można tam spotkać masę ludzi.

 

 
Droga polna między granicami Płazy z Bolęcinem. Nie ma tu zbyt wielu mieszkańców, a szukają tu miejsca tylko ludzie pragnący spokoju.

 

 
Ładny widok na Chrzanów z granicy Płazy. Tylko naprawdę pogodni ludzie potrafią spostrzec w tym widoku piękno.

 

 
Jedna z wielu kapliczek w Płazie. Ta na tym zdjęciu prawdopodobnie powstała przed pierwszą wojną światową. Dawniej było tu ładnie i czysto ale dzisiejsza młodzież nie szanuje przyrody. Parę lat temu ktoś ukradł figurkę Matki Boskiej. Wiele osób było za wycięciem brzozy rosnącej obok, lecz konserwator się nie zgodził. Na miejsce skradzionej figurki kupiono nową lecz i ta zniknęła, więc do dziś dnia stoi tam obrazek.

 

 
Zdjęcie to przedstawia domy na pograniczu Chrzanowa z Płazą. Na drugim planie widać górki za Chrzanowem.

 

 
Stary kościół Pod Wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego prawdopodobnie powstał w piętnastym wieku. Najprawdopodobniej spłonął a później został odbudowany na nowo z cegieł. Wokół niego dawno temu był cmentarz, w około dziewiętnastym wieku przeniesiony niedaleko nowopowstałego kościoła. Do dziś są odprawiane tu msze w języku Łacińskim. W dzisiejszych czasach kościół jest odnawiany. Przychodzą tu ludzie którzy nauczyli się za swoich młodych lat przebywać w takich zimnych pomieszczeniach.

 

 
Nowy kościół został zbudowany w ubiegłym stuleciu. Przy budowie pomagali wszyscy mieszkańcy Płazy, nie tylko finansowo ale i fizycznie.

 

 
A oto i budynek naszej poczty, wraz z biblioteką na górnym piętrze. W dawnych czasach tylko na poczcie, u księdza na plebani i w przychodni znajdował się telefon.